W analizie obecnej sytuacji przedstawiciel Urzędu stwierdził, że inwestycje w energetyce, poczynione w latach poprzednich pozwalają na optymistyczne prognozy dostaw energii. Poprawa sytuacji w energetyce nie jest związana ze zmianami cen energii. Utrzymane zostają również podstawowe ceny surowców energetycznych - węgla, ropy i gazu. Otwartym tematem pozostaje konieczność zmniejszenia energochłonności chińskiej gospodarki, co jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa, dodał urzędnik.

ikona lupy />
Hong Kong nocą / ShutterStock

Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez Urząd, zmniejszenie niedoboru energii elektrycznej w pewnym stopniu jest wynikiem obniżenia tempa wzrostu gospodarki Chin. Duży wpływ ma tu również zmniejszenie popytu na surowce energetyczne na rynku międzynarodowym, związane z kryzysem ekonomicznym. Niemałe znaczenie ma również częściowe ograniczenie tempa rozwoju najbardziej energochłonnych przemysłów chińskich - w tym przede wszystkim hutnictwa.

Urząd zwraca również uwagę, że z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną w gospodarstwach domowych. Maksymalne jej zużycie, związane z uruchomieniem klimatyzacji w okresie letnim wzrośnie o 40 mln kWh i wyniesie 180 mln kWh.

Reklama

Za najważniejsze zadanie stojące przed chińską energetyką jest podniesienie udziału źródeł energii odnawialnej i wysokowydajnych nowoczesnych urządzeń wykorzystujących węgiel.