"Na Zakarpaciu od pewnego czasu interesuje nas złoże cynkowo-ołowiowe z dużą zawartością srebra i złota. To jest jedno z ważniejszych. A więc przede wszystkim interesują nas metale, ale też niemetale, jak w przypadku grafitu" - powiedział Wirth, cytowany przez serwis Newseria.pl.

Dodał, że spółka jest na etapie rozmów, a losy ewentualnej transakcji zależą od relacji gospodarczych Ukrainy z Unią Europejską. W jego ocenie, w przypadku wątpliwości co do bezpieczeństwa i stabilności inwestycji, KGHM skieruje swoją uwagę na inne rynki.

"Poza Ukrainą jeszcze są Słowacja i Czechy, w których występują tego typu minerały" – dodał prezes spółki.

Newseria wskazuje jednak, że prezes KGHM ocenia ewentualne przejęcia za granicą w perspektywie lat.

"Na razie chcę się skoncentrować na integracji z KGHM International. Nie zamykam jednak oczu na inne możliwości" - konkluduje Wirth.

Ze słów przedstawicieli KGHM wynika, że należąca do grupy KGHM Polska Miedź, spółka KGHM International Ltd. zainwestuje w 2012 roku 477 mln USD w chilijski projekt Sierra Gorda i 90 mln USD w projekt Ajax.

KGHM miał 11063,46 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2011 roku wobec 4724,51 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 22107,23 mln zł wobec 16766,50 mln zł rok wcześniej.