"Program badań sejsmicznych na terenie Bloku L w Brunei był dużym wyzwaniem logistycznym dla KOV i naszych partnerów. Prace udało się przeprowadzić sprawnie (…). Pozyskane nowe dane są dla nas niezwykle cenne. W planach mamy bowiem wykonanie dwóch nowych odwiertów na terenie tej koncesji. Dane te, które obecnie są przetwarzane i analizowane, pozwolą na wyznaczenie celów planowych wierceń" - powiedział Jakub Korczak, wiceprezes ds. relacji inwestorskich, dyrektor operacji w Europie Środkowo-Wschodniej, cytowany w komunikacie.

Rozpoczęty pod koniec grudnia 2011 roku program obejmował pozyskanie 145,4 km kw. danych sejsmicznych 3D z obszaru Jerudong w środkowej części Bloku L, dodatkowo pozyskano także 46,4 km kw. danych sejsmicznych 3D w pasie rozciągającym się na północny-wschód od odwiertu Lukut-1.

"Zgodnie z planami spółki przetwarzanie pozyskanych danych ma zakończyć się do końca lipca, zaś wstępna interpretacja powinna być gotowa na początku września br. Program badań sejsmicznych na terenie obszaru koncesyjnego w Brunei był prowadzony przez AED Southeast Asia Limited, spółkę zależną KOV. Prace objęły łącznie 2,5 mln roboczogodzin, a uczestniczyło w nich średnio około tysiąca pracowników" - czytamy dalej.

Blok L to obszar o powierzchni 1 110 km. kw. obejmujący morskie i lądowe tereny Brunei. KOV wykonała dotąd na terenie tej koncesji dwa odwierty poszukiwawcze: Lempuyang-1 i Lukut-1. Testy pierwszego z odwiertów, chociaż wskazały na wypływ gazu, zostały przerwane z powodu usterki mechanicznej. W drugim z odwiertów także znaleziono potencjalne strefy gazonośne, jednak jak dotąd nie przeprowadzono testów.

Reklama

Po sfinalizowaniu transakcji nabycia 100% udziałów spółki AED SEA w grudniu 2011 r., KOV posiada 90-proc. udział w umowie o podziale wpływów z wydobycia dla Bloku L, na który składają się udziały spółek zależnych KOV (pośrednio, w 100%): Kulczyk Oil Brunei Limited, która posiada 40% udziałów i AED SEA, mającej 50% udziałów.

Pozostałe 10% udziałów jest własnością niepowiązanej z KOV prywatnej firmy z Brunei, współpracującej ze spółką na warunkach rynkowych. W kwietniu KOV podał, że planuje łącznie do 18 odwiertów udostępniających i eksploracyjnych w okresie 2012-2013 na całym obszarze swojej działalności, w tym w Brunei na bloku L planowane jest przeprowadzenie dwóch odwiertów poszukiwawczych do III kw. 2013 r., z kolei na bloku M planowane jest przeprowadzenie 3 wierceń.

Spółka dysponuje łącznymi zasobami netto 3P rzędu 6,95 MMboe. Na 29 marca moce produkcyjne gazu szacowane były na 15 MMcf/d, a kondensatu na 165 bbls/d.

KOV miał 0,12 mln USD skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2012 roku wobec 2,43 mln USD straty rok wcześniej. Zysk netto za I kw. 2012 r. uwzględniający udziały niesprawujące kontroli wyniósł 2,03 mln USD wobec 1,89 mln USD straty rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży ropy naftowej i gazu wyniosły 21,82 mln USD wobec 4,83 mln USD rok wcześniej.