"Rozwój sytuacji na rynku pracy odzwierciedla zmiany aktywności gospodarczej. Wraz z oczekiwanym spowolnieniem, liczba pracujących zacznie się obniżać od początku 2013 r., przekładając się na wzrost stopy bezrobocia łącznie o 0,3 pkt proc. do końca 2014 r. W horyzoncie projekcji brak jest sygnałów wskazujących na możliwość zarówno istotnego spowolnienia jak i przyspieszenie tempa wzrostu wynagrodzeń" - napisano w "Raporcie o inflacji".

Silniejsze obniżenie dynamiki płac jest mało prawdopodobne ze względu na stosunkowo niewielki wzrost stopy bezrobocia oraz spadek udziału funduszu płac w PKB obserwowany w ostatnich latach. Z drugiej strony, ze względu na oczekiwane spowolnienie, wzrost realnych wynagrodzeń w horyzoncie projekcji będzie umiarkowany i nie powinien przewyższać wzrostu wydajności pracy.

"W konsekwencji, poza krótkim horyzontem projekcji, gdy wzrost jednostkowych kosztów pracy jest podtrzymywany przez podniesienie stawki rentowej, dynamika tej kategorii pozostanie na poziomie zbliżonym do 2,5 proc. r/r." - czytamy dalej.

Według centralnej ścieżki projekcji, stopa aktywności zawodowej wyniesie w tym roku 56,5 proc. i spadnie 56,4 proc. w dwóch kolejnych latach wobec 56,1 proc. w 2011 r. Sytuacja na rynku pracy będzie miała także wpływ na dynamikę płac. Według centralnej ścieżki projekcji, płace realne brutto zwiększą się w latach 2012-2014 odpowiednio o 5,1 proc., 4,8 proc. i 5,6 proc. wobec 5,2 proc. w ub. roku, natomiast wzrost wydajności wyniesie w tym okresie odpowiednio: 2,4 proc., 2,4 proc. i 3,2 proc. wobec ubiegłorocznych 3,2 proc. Natomiast jednostkowe koszty pracy, które zwiększyły się w ub. roku o 1,9 proc, w latach 2012-2014 wyniosą odpowiednio: 3,8 proc., 2,6 proc. i 2,3 proc.

Reklama