Niemiecki Bund 10-letni przytulił się do technicznego poziomu 1,335%, podczas gdy jego amerykański odpowiednik będzie próbował się z poziomem 1,54% na otwarciu sesji. Future za Bunda nie pozostawia złudzeń i testuje na otwarciu sesji poziom 144 wrastając jednocześnie ponad 50% ruch spadkowego z czerwca. „Hiszpanka” zaczyna tydzień od 7,02% w rentowności, a włoski benchmark 10-letni wzrasta powyżej 6,12%. Nastroje silnie pogorszyła publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy w piątek. Obawy o wzrost gospodarczy są tak duże, iż trudno przekuć je na oczekiwania dotyczące działań banków centralnych. Z drugiej jednak strony siła oczekiwań na działania Fed zdominowała komentarze rynkowe i wspierać będzie amerykańskie obligacje. Ostatnio oczekiwania te wsparł członek FOMC CH.Evans mówiąc, iż Fed powinien bardziej ofensywnie wrócić do wspierania sytuacji na rynku pracy w USA (w tym kontekście ważna będzie w tym tygodniu publikacja minutes Fed).

Nie bez znaczenia dla nastrojów na otwarciu są rosnące wątpliwości dotyczące efektywności podjętych na ostatnim szczycie EU decyzji ratunkowych dla strefy euro. Ostatnie komentarze sugerują, iż bezpośredni zastrzyk kapitału z ESM do banków będzie wymagał gwarancji krajów powiększając w ten sposób skalę zobowiązań państwowych i obciążając strukturę długu. Coraz więcej niepewności wiąże się z możliwościami a przede wszystkim z tempem budowy struktury nadzorczej dla europejskiego sektora bankowego. Dzisiejsze spotkanie Ministrów Finansów które w całości będzie poświęcone rozbudzonym w Europie wątpliwościom dotyczącym ratowania Europy. Spotkanie między A.Merkel i prezydentem Francji F.Holland’em nie pozostawia złudzeń – spojrzenia dotyczące integracji w strefie euro bazują na innych przesłankach, a niemiecka idea wzmocnienia sił nadzorczych w strefie euro spotyka się z francuskim sprzeciwem. Dzisiejsze spotkanie w Brukseli rozpoczyna się o 17:00, podczas gdy w ciągu dzisiejszej sesji warto zwrócić uwagę na wypowiedzi M.Draghiego w europejskim parlamencie.

W ciągu najbliższych dni powinniśmy poznać również więcej szczegółów dotyczących planów poprawy sytuacji budżetowej w Hiszpanii. Premier M.Rajoy chcąc uniknąć dyskusji nad potrzebą kolejnego bailout’u dla Hiszpanii podczas gdy do sektora bankowego nie doszedł jeszcze pierwszy.
Z punktu widzenia nastrojów na szerokim rynku finansowym na otwarciu tygodnia zwracamy uwagę rozpoczynający się okres publikacji wyników finansowych spółek za II kwartał 2012 roku (tradycyjnie zaczynamy od Alcoa). W perspektywie tygodnia zwróćmy uwagę na implementację decyzji o obniżce stóp przez EBC – jej pierwszy efekt widoczny będzie w zmianie skali depozytów banków komercyjnych w EBC. Trudno nie spodziewać się spadku, tym bardziej iż jak wskazywaliśmy to krzywa niemiecka jest głównym beneficjentem spadku stopy depozytowej EBC do zera; trzeba trochę więcej „zaufania” aby oczekiwać, iż ta obniżka skieruje kapitał do gospodarki i wzmocni kreację kredytów.

Polski rynek na otwarciu sesji przypomina sobie o gołębim wydźwięku projekcji inflacyjnej. Koniec poprzedniego tygodnia i osłabienie polskiej krzywej rentowności wiążemy w głównej mierze z pogorszeniem nastrojów na świecie, tym bardziej iż wzrosty miały miejsce po bardzo dobrej wycenie obligacji na aukcji zamiany w poprzednim tygodniu, a po tym jak EBC zaoferował rynkowi tylko obniżkę stóp procentowych.. Z drugiej jednak strony „mało gołębi” komentarz RPP podwyższył nieco krzywą FRA. Niemniej do fundamentalnej oceny polskiego rynku stopy wrócimy prawdopodobnie dopiero w momencie publikacji CPI za czerwiec (piątek). W ciągu najbliższych dni, to nastroje globalne będą decydować o sytuacji na polskiej krzywej. Możemy oczekiwać, iż w tym tygodniu (włączając efekt piątkowych danych) przedziały zmienności dla kwotować rentowności będą w Polsce dość szerokie (ok. 15 pkt).

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.