Z kolei wskaźnik wyprzedzający wyniósł -34,4 pkt (wobec -35,3 pkt miesiąc wcześniej i -26,9 pkt rok wcześniej). GUS podkreśla, że poprawa bieżącego wskaźnika ufności konsumenckiej w lipcu 2012 r., spowodowana została pozytywnymi tendencjami ocen wszystkich badanych czynników.

Najbardziej poprawiła się ocena zmian w sytuacji ekonomicznej kraju w okresie ostatnich 12 miesięcy (o 2,2 pkt proc.). Oczekiwania odnoszące się zarówno do sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, jak i do ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju na najbliższe 12 miesięcy, osiągnęły najwyższy (choć nadal wyraźnie ujemny) poziom w tym roku.

"Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, nieznacznie poprawił się w stosunku do poprzedniego miesiąca (o 0,9 pkt proc.) i ukształtował na poziomie –34,4" - głosi komunikat.

GUS podał także, że poprawa w stosunku do poprzedniego miesiąca wynikała ze wzrostu wartości wskaźników oczekiwanych zmian w najbliższych 12 miesiącach dotyczących: sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju oraz poziomu bezrobocia. Pogorszyła się natomiast perspektywa oszczędzania pieniędzy – wskaźnik ten regularnie spada od maja b.r.

Reklama

Od stycznia 2004 r. badanie koniunktury konsumenckiej prowadzone jest z częstotliwością miesięczną - jako badanie wspólne Głównego Urzędu Statystycznego oraz Narodowego Banku Polskiego. W lipcu 2012 r. badanie przeprowadzono na próbie 1 800 gospodarstw domowych.