PKM Duda negocjował m.in. z Cazador Holdings o połączeniu kapitałowym, jednak firmom nie udało się zawrzeć porozumienia, podał "Parkiet".

"Zdecydowaliśmy, aby na razie nie rozmawiać z inwestorami finansowymi o objęciu akcji nowej emisji. (…) Bardziej prawdopodobne jest to, że akcje zostaną przeznaczone na sfinansowanie przejęcia lub fuzji z inną spółką" - powiedział gazecie Kostrzewa, który reprezentuje Kredyt Bank (należy do niego 10,26% kapitału spółki).

PKM Duda interesują przetwórnie i firmy dystrybucyjne.

"Zarząd negocjuje z podmiotami prowadzącymi działalność w tych segmentach rynku, gdzie jest już obecna grupa. Nawiązanie współpracy z nimi oznaczałoby znaczne zwiększenie skali biznesu" - dodał Kostrzewa.

Szef RN podkreśla, że PKM Duda na bieżąco spłaca kredyt konsorcjalny wraz z odsetkami, a jego płynność nie jest zagrożona. "Może więc skupić się na zrobieniu milowego kroku, a ten wiąże się ze skokowym zwiększeniem przychodów o co najmniej 50%," - powiedział.

W 2011 r. skonsolidowane przychody PKM Duda wyniosły 1,67 mld zł. "P" przypomina, że do końca tego roku PKM Duda może podwyższyć kapitał zakładowy w ramach kapitału docelowego o maksymalnie 208,5 mln zł, czyli o 75%. Według Kostrzewy, "chętnych do rozmów nie brakuje" ze względu na trudną sytuację branży.

Kolejnym etapem w rozwoju PKM Duda mogłaby być fuzja z firmą z innej branży. "Mógłby to być przykładowo rynek mięsa drobiowego" - powiedział też Kostrzewa.

PKM Duda miał 1,80 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2012 roku wobec 7,29 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 509,10 mln zł wobec 342,86 mln zł rok wcześniej. (ISB) tom