"Funkcjonariusze Delegatury ABW w Katowicach, działając na polecenie Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, zatrzymali na terenie Częstochowy dwie osoby, którym zarzuca się m.in. pranie brudnych pieniędzy na kwotę ponad 300 mln złotych, fałszowanie dokumentacji finansowej oraz wyłudzenie podatku VAT" - powiedział Karczyński.

Jak dodał, zatrzymani to wiceprezes i dyrektor ds. sprzedaży firmy zajmującej się obrotem wyrobami stalowymi, która dokonywała fikcyjnych transakcji na terenie Polski, Cypru i Słowacji.

Zostali oni aresztowani na trzy miesiące. Jak informuje ABW, decyzją Sądu Rejonowego w Gliwicach tymczasowo aresztowano jeszcze jedną osobę - prezesa zarządu tej firmy. "W sprawie dotychczas wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów łącznie siedmiu osobom" - powiedział rzecznik ABW.

Rzecznik gliwickiej prokuratury prok. Michał Szułczyński powiedział PAP, że zatrzymania miały miejsce w ub. tygodniu. Śledztwo jest jednym z trzech podobnych prowadzonych obecnie przez gliwickich śledczych - dotyczą one systemów fikcyjnego handlu stalą, służącego wyłudzaniu zwrotów podatku VAT.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że mechanizm przestępstwa był typowy dla tego typu oszustw: poprzez zorganizowaną sieć firm-słupów prowadzono fikcyjny obrót wyrobami stalowymi między krajami Unii Europejskiej, co jest równoznaczne z zaistnieniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Transakcje te były wykonywane przy zerowej stawce VAT, podczas gdy sprzedaż wyrobów stalowych na rynku krajowym jest opodatkowana pełną stawką tego podatku. Dla uwiarygodnienia tych działań tworzono fałszywą dokumentację w postaci m.in. faktur VAT. Gliwicka prokuratura nie wyklucza w tej sprawie kolejnych zatrzymań.