Aby korzystać z De-Mail należy założyć specjalną skrzynkę pocztową. Dokumenty przesyłane tą pocztą są z prawnego punktu widzenia tak samo ważne, jak tradycyjne dokumenty na papierze.

Telekom przewiduje, że do 2018 roku De-Mail zastąpi prawie 30 proc. wysyłanych rocznie w Niemczech 17,5 miliarda pism i 5,4 miliarda faksów. Bezpieczny De-mail służy do przesyłania wszelkiego rodzaju poufnych dokumentów: rozliczeń kart kredytowych, wyciągów z kont bankowych, rachunków, pism do urzędów itp.

U dostawców usługi De-Mail (oprócz Telekomu jest ich w Niemczech jeszcze kilku) już ponad milion osób założyło już sobie skrzynki pocztowe. Duże zainteresowanie tą formą korespondencji wyrażają firmy ubezpieczeniowe i banki. Przejście na De-Mail przygotowują instytucje i urzędy.

Podstawą De-Mail jest uchwalona ponad rok temu ustawa, zapewniająca dotrzymywanie przez dostawców tej usługi standardów bezpieczeństwa i poufności. Nadawcy i odbiorcy muszą być zarejestrowani u dostawców.

Usługa jest płatna. Telekom i United Internet pobierają po 39 eurocentów za każde wysłane De-Mailem pismo. Klienci prywatni mają w abonamencie po kilka pism miesięcznie gratis.