Obserwowana na większości rynków korekta ostatnich wzrostów nie przełożyła się na większy ruch spadkowy. Nastroje nieco popsuł odczyt indeksu obrazującego koniunkturę gospodarczą w stanie Nowy Jork. Wskaźnik ten nieoczekiwanie spadł we wrześniu do poziomu -10,41pkt. z -5,85pkt. w sierpniu podczas gdy konsensus rynkowy zakładał wzrost do -2pkt. Dużo ciekawiej zapowiada się dzisiejsza sesja, kiedy to poznamy wrześniowy odczyt indeksu nastrojów gospodarczych ZEW z Niemiec i całej strefy euro. Analitycy oczekują, że niemiecki indeks ZEW pozytywnie zaskoczy w sierpniu i wzrośnie do poziomu -19pkt. we wrześniu z -25,5pkt. w sierpniu na skutek uspokojenie nastrojów na rynkach światowych. Warto również zwrócić uwagę na dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, a także wystąpienia członków Fed. O godzinie 14:00 będzie przemawiał Charles Evans z Fed. Jego przemówienie może być o tyle interesujące, że już wcześniej sygnalizował on potrzebę dalszego luzowania polityki monetarnej tak długo, aż stopa bezrobocia spadnie poniżej poziomu 7,0%, a inflacja uplasuje się poniżej 3,0%. Wieczorem z kolei będzie przemawiał William Dudley uznawany za bardziej gołębiego członka Fed oraz Jefferey Lacker – szef oddziału Fed z Richmond.

Pomimo, że wczorajszy dzień nie obfitował w impulsy, które mogła stać się symptomem do silniejszego ruchu, to dolar ustanowił nowe minimum lokalne względem euro czy funta. Dzisiaj jednak zarówno na EURUSD czy GBPUSD widać szanse na rozszerzenie korekty spadkowej zapoczątkowanej podczas sesji azjatyckiej. Na rynku krajowym złoty również oddala się od ostatnich maksimów lokalnych. Zbliżamy się jednak do takich poziomów na parach złotowych, które są atrakcyjne dla inwestorów zainteresowanym kupnem naszej krajowej waluty.

EURPLN
Eurozłoty koryguje ostatnie spadki. Para w dniu dzisiejszym oscyluje w rejonie 4,12 gdzie przebiega istotny opór w postaci linii TenKan na wykresie dziennym. Z kolei 50% zniesienie Fibo zbiega się z linią Kinjun na wykresie dziennym, w efekcie czego w rejonie 4,12-4,1330 mamy istotną strefę oporu. We wspominanych okolicach może dość do zatrzymania korekty wzrostowej na EURPLN, jako, że są to już poziomy atrakcyjne dla kupujących złotego.

EURUSD
EURUSD koryguje ostatnie wzrosty w oczekiwaniu na odczyt indeksów ZEW z Niemiec i strefy euro. Para przetestowała dzisiaj ponownie poziom 1,31, co było impulsem do dalszego umocnienie dolara względem euro. Silnym wsparciem pozostają okolice 1,3015, gdzie przebiega 38,2% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej z okolic 1,2755 oraz wsparcie w postaci linii Kinjun na wykresie 4h. Najbliższe wsparcie to okolice 1,3050.

Reklama

GBPUSD
Wykres dzienny GBPUSD wskazuje na imponującą siłę funta w ostatnich dwóch miesiącach. Jeszcze wczoraj GBP ustanowił nowe maksimum lokalne względem dolara. Dzisiaj ponownie widać chęć do korekty spadkowej na funtdolarze, jednak z technicznego punktu widzenia dopiero przełamanie poziomu 1,6200 mogłoby wygenerować silniejszy ruch spadkowy.

USDPLN koryguje ostatnie spadki. Para zbliża się w okolice oporu w postaci przełamanego wcześniej dolnego ograniczenia kanału spadkowego. W rejonie 3,16-3,1650 ma szansę wznowić się ponownie popyt na złotego. Obserwowany w ostatnim czasie tren spadkowy na dolar złotym jak na razie nie pozostaje zagrożony.