Cotygodniowe dane nt. bezrobocia pokazały liczbę wniosków na poziomie 339 tys. – to najniższy poziom od lutego 2008 r., czyli ponad 4 lat. Oczywiście z pełną oceną warto zaczekać do publikacji kolejnych danych, ale już teraz rynek próbuje przyjmować za dobrą monetę (chociaż może być to błąd). Bo większego ruchu po tej publikacji, która napłynęła o godz. 14:30 nie było widać na głównych parach (EUR/USD już wcześniej powrócił w okolice 1,2920 za sprawą dość dobrej aukcji 3-letnich obligacji we Włoszech za 6 mld EUR). Większe zmiany można było zaobserwować na walutach bardziej ryzykownych, w tym na złotym. Kurs USDPLN spadł przez chwilę w okolice 3,16 zł, a euro potaniało do 4,0850 zł. Kolejnym impulsem, który może zaważyć na notowaniach złotego będzie jutrzejsze wystąpienie premiera Tuska zaplanowane na godz. 9:00 – oczywiście, jeżeli ukażą się w nim rozwiązania, które będą mogły mieć rzeczywiste przełożenie na perspektywy gospodarki (czy jednak na takowe możemy liczyć?).

Na rynku nadal było widać echa wczorajszej decyzji agencji S&P, która obniżyła rating Hiszpanii, aż o dwa stopnie do BBB- i utrzymała perspektywę ratingu. O długoterminowych skutkach tego posunięcia pisałem w rannym raporcie, w tym momencie skupmy się tylko na reakcji hiszpańskiego rządu. Minister Luis de Guindos stwierdził, iż decyzja nt. oficjalnego wniosku o dodatkową pomoc finansową zostanie złożona w „stosownym czasie”, a wicepremier Hiszpanii dodała, że decyzja S&P nie odzwierciedla tego, co rzeczywiście dzieje się w kraju (pozostawmy to bez komentarza…).

Rzut oka na wykres EUR/USD pokazuje, że naruszyliśmy wprawdzie pierwszy opór na 1,2915, ale już sforsowanie kolejnego, o wiele bardziej istotnego poziomu 1,2940 może okazać się niemożliwe (wspominałem o tym w ostatnich komentarzach). Najbliższe godziny mogą przynieść, zatem powrót do spadków, których celem będzie naruszenie rannego maksimum na 1,2825. Niemniej mocne wsparcie na 1,2780-1,2800 może zostać złamane dopiero w przyszłym tygodniu.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Reklama