Alior Bank SA, należący do francuskiego inwestora Romaina Zaleskiego bank z siedzibą w Warszawie, planuje sprzedać akcje w największej pierwszej ofercie publicznej na GPW od ponad roku. Spółka chce zebrać fundusze na przyszłą ekspansję – donosi Bloomberg.

Na tegorocznej sprzedaży akcji bank planuje pozyskać 700 mln zł wynika z dzisiejszego oświadczenia. Obecni akcjonariusze również pozbędą się części udziałów, dzięki czemu w wolnym obiegu po IPO znajdzie się ponad 50 proc. akcji.

Do pomocy w przeprowadzeniu debiutu Alior Bank zatrudnił Barclays Plc, JPMorgan Chase & Co., Morgan Stanley, Ipopema Securities SA, Erste Group Bank AG oraz Renaissance Capital Ltd.

IPO Alior Banku będzie największym debiutem na warszawskiej giełdzie od czasu pierwszej oferty publicznej JSW w czerwcu 2011 r. o wartości 5,37 mld zl. Wartość debiutu Alior Banku przewyższy wartość oferty ZE PAK SA z poprzedniego miesiąca o wartości 681,5 mln zł.

Jak kilka tygodni temu pisał Dziennik Gazeta Prawna wśród chętnych do zakupu akcji Alior Banku są największe fundusze private equity na świecie. Wśród nich takie podmioty, jak Blackstone, KKR, Apollo, CVC oraz należący do Zdenka Bakali BXR. Nadzór finansowy wyraźnie powiedział jednak, że nie pozwoli żadnemu z nich przejąć kontroli nad bankiem.

Przeprowadzenie Oferty spodziewane jest w czwartym kwartale 2012 roku, zależnie od warunków rynkowych - napisał bank w komunikacie.

Alior Bank działa od jesieni 2008 r. Obecnie obsługuje już ponad 1,36 mln klientów. Wolumen depozytów przekroczył 14,3 mld zł. Bank udzielił kredytów na sumę ponad 13,8 mld zł. Alior Bank zatrudnia ponad 4,7 tys. pracowników.

Z ponad 680 placówkami (stan na 30 września 2012 roku), Alior Bank zbudował trzecią co do wielkości bankową sieć dystrybucji w Polsce, na którą składają się oddziały własne, placówki partnerskie i mini oddziały pod marką Alior Bank Express.

>>> Zobacz też: Alior w długim terminie stawia na młodych klientów