Imigranci przyczyniają się wzrostu PKB kraju, w którym pracują, ale część zarobków wysyłają do swoich domów. W 2011 roku całkowita wartość transferów przekazanych przez imigrantów pracujących w UE do swoich krajów ojczystych wyniosła 39,1 mld euro – podał we wtorek Eurostat. To o 2 proc. więcej niż rok wcześniej.

Zdecydowana większość tych przekazów płynęła do państw spoza UE – w sumie aż 28,5 mld, czyli około dwie trzecie całej kwoty. Pieniądze wysyłane do domów przez imigrantów pochodzących z krajów unijnych stanowiły 10,7 mld, tyle samo co rok wcześniej.

Z danych można wnioskować, że spośród wszystkich krajów Starego Kontynentu to Francja jest najbardziej gościnnym państwem dla imigrantów. Aż 25 proc. całkowitych przekazów pieniężnych wypływających z UE wysyłali do swoich rodzin właśnie obcokrajowcy pracujący w tym kraju (9,7 mld euro). W rankingu Eurostatu na drugim miejscu są Włochy (7,4 mld euro, 19 proc.), a potem Hiszpania (7,3 mld euro, 19 proc.). Z największej gospodarki regionu, Niemiec, przekazano za granicę 3 mld euro (8 proc. wszystkich transferów). Złotą piątkę zamyka Holandia z transferami na poziomie 1,5 mld euro (4 proc.). Eurostat nie uwzględnił danych dla Wielkiej Brytanii.

W porównaniu z tymi państwami polski rynek pracy jest raczej zamknięty i nieatrakcyjny dla pracowników zza granicy. Widać to też w poziomie transferów do ojczystych krajów imigrantów przebywających w naszym kraju. Obywatele innych państw UE w ogóle nie są zainteresowani pracą nad Wisłą. Natomiast imigranci z krajów spoza UE w 2011 roku wysłali do swoich domów 59 mln euro zarobionych w Polsce.

Reklama

Znacznie większe pieniądze płyną w drugą stronę, czyli od polskich emigrantów do kraju. Polacy przysłali zza granicy prawie 2 mld euro tylko w pierwszym półroczu 2011 roku - wynika z danych NBP.

Dane Eurostatu obejmują całkowitą wartość bieżących transferów osób pracujących w danym kraju dłużej niż rok (czyli mających status rezydenta) w przeliczeniu na euro. Nie obejmują zatem pieniędzy przekazywanych przez pracowników sezonowych.

>>> Czytaj też: Emigrant coraz bogatszy, a gastarbeiter hojny

ikona lupy />
Przelewy imigrantów z 27 państw członkowskich UE w mln euro / Forsal.pl