"Prace nad strategią dla Petrolotu rozpoczęły się tuż po sfinalizowaniu transakcji. Można się spodziewać, że zakończą się w drugiej połowie roku" - powiedział Wesołowski na konferencji prasowej.

Prezes wyjaśnił, że w ramach prac nad strategią przeprowadzona zostanie analiza docelowego modelu spółki i jej rozwoju. Konieczne jest także przygotowanie Petrolotu do szerszej ekspansji zagranicznej.

"Orlen ma siedem rafinerii w Polsce i za granicą, z czego dwie, w Możejkach na Litwie i w Czechach, mają paliwo JET. Analizowany jest więc również sposób wykorzystywania zasobów Orlenu do naszej ekspansji na rynkach zewnętrznych" - podkreślił Wesołowski.

Reklama

W jego ocenie, powinno to wpłynąć pozytywnie na wyniki Petrolotu w przyszłości. Prezes nie chciał natomiast zdradzić wyników spółki za 2012 r., choć nie powinny one być w jego ocenie złe.

"W 2011 roku sprzedaż Petrolotu wyniosła 1,5 mld zł, a w 2012 r. będzie podobna. Sprzedaliśmy podobny wolumen paliwa jak w 2011 roku, czyli ok. 500 mln litrów" - podsumował Wesołowski.

W grudniu 2012 r. PKN Orlen podpisał umowę kupna od Polskich Linii Lotniczych LOT 49% udziałów w Petrolocie, zwiększając do 100% swoje zaangażowanie w spółce. Wcześniej zgodę na wydał zgodę na przejęcie Petrolotu przez PKN Orlen wydał UOKiK.

PKN Orlen tworzy grupę kapitałową, w skład której wchodzi ponad 70 spółek. Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest przetwarzanie ropy naftowej na benzynę bezołowiową, oleje: napędowy, opałowy oraz paliwa lotnicze, jak również LPG, smary, tworzywa sztuczne i wyroby petrochemiczne.

Petrolot prowadzi działalność w zakresie obrotu paliwami lotniczymi oraz świadczy usługi sprzedaży i tankowania samolotów na lotniskach w Polsce.