Rozwiązanie umowy nie wpłynie na sytuację finansową Biotonu, poinformowała spółka w komunikacie. Bioton zamierza niezwłocznie rozpocząć poszukiwania nowego partnera lub partnerów dla tego przedsięwzięcia.

"Zgodnie z warunkami rozwiązania umowy przewidzianymi w umowie, Biotonowi należne jest wynagrodzenie w wysokości 22.250.000 euro, które zapłacone zostało przez Actavis w dniu zawarcia umowy, powiększone o udostępnione dotychczas przez Actavis finansowanie dla spółki Actavis Bioton GmbH z siedzibą w Szwajcarii w wysokości 150.000 euro. Bioton nie ma obecnie obowiązku zwrotu wynagrodzenia i zgodnie z umową pozostaje ono jego własnością" - podano w komunikacie.

W związku z powyższym rozwiązanie umowy nie wpływa na sytuację finansową Biotonu, podano także.

Actavis został przejęty przez Watson w październiku i zgodnie z umową spółka mogła skorzystać z przysługującego jej prawa do rozwiązania umowy w sytuacji przejęcia kontroli nad nią przez podmiot trzeci. Podjęta przez Actavis decyzja o rozwiązaniu umowy podyktowana jest inną strategią rozwoju jej nowego właściciela i skoncentrowaniem się na innych produktach biotechnologicznych niż insuliny.

Reklama

"Ponadto zgodnie z warunkami rozwiązania mowy, Bioton: nabędzie od Actavis (po wartości nominalnej wynoszącej 10.000 CHF) wszystkie udziały Actavis w spółce JV stając się w konsekwencji jedynym właścicielem tej spółki mogącym swobodnie kształtować jej przyszłą strukturę właścicielską, w tym również pozyskać innego partnera do dystrybucji insulin spółki na rynkach zagranicznych; posiadać będzie wyłączne prawa do sprzedaży insulin spółki na rynkach Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych oraz Japonii oraz będzie miał swobodne prawo do poszukiwania nowych partnerów na tych obszarach; zobowiązany będzie do zwrotu 50 % wynagrodzenia z 50 % zysków generowanych w przyszłości z komercjalizacji insulin spółki na rynkach Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Japonii" - podał Bioton.

W ocenie zarządu Biotonu, decyzja Actavis nie ma wpływu na sytuację spółki, a także realizowaną przez Bioton długoterminową strategię rozwoju. W zakładanych planach finansowych, dochody ze sprzedaży insulin Biotonu na rynkach Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Japonii oczekiwane były dopiero od 2017 r.

"Spółka będzie konsekwentnie prowadziła prace w celu rejestracji insulin spółki na rynkach Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych oraz Japonii oraz ich komercjalizacji we współpracy z międzynarodowymi koncernami farmaceutycznymi, w modelu, który został przyjęty w innych długoterminowych kontraktach zawartych przez Bioton m.in. z Bayer HealthCare oraz GlaxoSmithKline" - czytamy dalej.

Bioton podał, że w związku z dużym zainteresowaniem wykazywanym przez inne koncerny farmaceutyczne współpracą ze spółką na tych rynkach, podejmie niezwłocznie działania w celu znalezienia innego partnera lub partnerów, z którymi prowadzona będzie sprzedaż insulin spółki na strategicznych rynkach, tak, aby efekty ekonomiczne tej współpracy były zgodne z długoterminowymi planami finansowymi spółki.

Bioton to polska spółka biotechnologiczna zajmująca się produkcją leków. Założona w 1989 roku, od sierpnia 2004 działa jako spółka akcyjna, od 16 marca 2005 r. notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Bioton miał 288,98 mln zł skonsolidowanych przychodów w 2011 r.