W ciągu ostatnich pięciu lat miejsce pracy co najmniej raz zmieniła blisko jedna trzecia aktywnych zawodowo mieszkańców naszego kraju. Z porównania z poprzednim badaniem wynika, że zmniejszyła się grupa osób zmieniających pracę. Minimalnie rzadsza jest również częstość zmiany zatrudnienia.



W ostatnich pięciu latach miejsce zatrudnienia zmieniali przede wszystkim najmłodsi pracujący, aktywni zawodowo mieszkańcy największych miast, niepraktykujący religijnie, uzyskujący najniższe dochody oraz negatywnie oceniający swoją sytuację materialną. Wśród grup społeczno-zawodowych pracę najczęściej zmieniają pracownicy usług oraz robotnicy niewykwalifikowani.

>>> Czytaj też: Firmy płacą krocie za rezygnację z pracy

Najniższym poziomem mobilności zawodowej cechują się właściciele prywatnych gospodarstw rolnych oraz osoby w nich zatrudnione. Na zmianę pracy relatywnie rzadko decydowali się też pracownicy instytucji publicznych. Najwyższym poziomem mobilności zawodowej charakteryzują się osoby zatrudnione w spółkach właścicieli prywatnych i państwa oraz w całkowicie prywatnym sektorze pozarolniczym.



Reklama

Obecnie co szósty pracujący deklaruje, że zamierza zmienić zatrudnienie, w tym co szesnasty chce to zrobić jak najszybciej. Ponad jedna piąta zatrudnionych raczej nie zamierza szukać nowej pracy, a prawie trzykrotnie większa grupa w ogóle nie rozważa takiej ewentualności.



Badanie przeprowadzono w dniach 3-9 stycznia 2013 roku na liczącej 1227 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.