Wyjściowe stawki czynszów w najlepszych warszawskich lokalizacjach w Centralnym Obszarze Biznesu (COB) osiągały w 2012 r. poziom 415 euro/m2/rok, wynika z raportu firmy Cushman & Wakefield "Office Space Across the World 2013".

Najdroższa lokalizacja biurowa na świecie to obecnie londyńska dzielnica West End (2137 euro/m2/rok), która po raz pierwszy od 2008 wyprzedziła Centralny Obszar Biznesu w Hongkongu (1505 euro/m2/rok).

Za wyjątkiem sklasyfikowanego na 16. miejscu Monachium, to właśnie Warszawa posiadała najdroższe lokalizacje biurowe wśród wszystkich miast Europy Środkowo-Wschodniej świecie wyprzedzając takie ośrodki, jak Kijów, Praga, Budapeszt, Bratysława, Budapesz i Wiedeń. W ciągu ostatniego roku w całej Europie Środkowo-Wschodniej czynsze wzrosły tylko o 2 proc.

>>> Czytaj też: 2013 rok przyniesie ożywienie na rynku nieruchomości handlowych

Reklama

"Pomimo dość słabych wyników w całej Europie rynek powierzchni biurowych w Polsce w dalszym ciągu się rozwija, o czym świadczy wzrost popytu o 4 proc. w Warszawie i o 13 proc. w miastach regionalnych. Jednak rosnąca podaż prowadzi do nieznacznego wzrostu wskaźnika pustostanów i hamuje wzrost czynszów" - powiedział Richard Aboo, dyrektor działu powierzchni biurowych w polskim oddziale Cushman & Wakefield, cytowany w komunikacie.

Raport przewiduje, że wysoki popyt na powierzchnie biurowe w największych polskich miastach zostanie utrzymany także w 2013 r., co szczególnie dotyczy Warszawy. Pomimo spowolnienia gospodarczego stawki czynszów utrzymają się na dotychczasowym poziomie.

"W miastach regionalnych, tj. Krakowie, Wrocławiu i ostatnio także w Łodzi, obserwuje się wzrost aktywności na rynku najmu oraz popytu generowanego przez sektor BPO i SSC. Poza lokalnymi deweloperami także międzynarodowe firmy deweloperskie takie jak Skanska, SwedeCenter i Hines przygotowują nowe obiekty biurowe wysokiej jakości w ważniejszych miastach regionalnych" - dodał Aboo.

Według firmy Cushman & Wakefield, w skali światowej czynsze za najlepsze powierzchnie biurowe wzrosły w 2012 r. o 3 proc., głównie za sprawą wysokich wzrostów w Ameryce Południowej, zwłaszcza w Brazylii (Rio de Janeiro, 3 miejsce z 1343 euro/m2/rok) i Kolumbii (Bogota, 20 miejsce z 530 euro/m2/rok).

Bardzo duży wzrost odnotowano w Kazachstanie (o 22 proc.) i Turcji (o 13 proc.), gdzie silny popyt generowały przedsiębiorstwa międzynarodowe, a Ałmata i Stambuł wyrastają na coraz ważniejsze ośrodki biznesowo-finansowe w regionie.

>>> Polecamy: Rynek nieruchomości w Europie: Warszawa atrakcyjniejsza niż Wiedeń, Rzym i Madryt

ikona lupy />
Najdroższe lokalizacje biurowe świata – ranking wg krajów / Media