Główne założenia projekcji poznaliśmy już dzięki komunikatowi po marcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Wczoraj NBP opublikował jej szczegóły i uzasadnienie.
– Z tej projekcji wyłania się mizerny obraz polskiej gospodarki w najbliższym roku. Prognoza wzrostu PKB na poziomie 1,3 proc. w 2013 r. to jedna z najniższych na rynku – mówi Piotr Bujak, ekonomista Banku Nordea.
Analitycy Instytutu Ekonomicznego NBP wyhamowanie tempa wzrostu tłumaczą mniejszymi inwestycjami publicznymi (co ma związek z mniejszym strumieniem pieniędzy z UE) i budżetowym zaciskaniem pasa przez rząd. Kolejny powód to historycznie niski poziom konsumpcji. Do połowy tego roku dynamika konsumpcji prywatnej ma spadać albo oscylować wokół zera. Ekonomiści nie spodziewają się tu poprawy ze względu na złą sytuację na rynku pracy oraz spadek dochodów do dyspozycji.
– Przy tak pesymistycznym obrazie trudno się dziwić, że członkowie RPP zdecydowali się na zdecydowane cięcie stóp procentowych w marcu – mówi Piotr Bujak.
Reklama
Jednak zwraca uwagę na to, że IE tworząc projekcję, założył, że stopy procentowe się już nie zmienią. Projekcja nie uwzględnia więc marcowej 50-pkt obniżki. A mimo to pokazuje przyspieszenie wzrostu PKB już od 2014 r. W przyszłym roku gospodarka powinna się rozwijać w tempie 2,6 proc., a w 2015 r. – 3,1 proc.
Mimo gospodarczego przyspieszenia inflacja powinna być stabilna i przez najbliższe trzy lata oscylować wokół poziomu 1,5 proc. To dolna granica dopuszczalnego odchylenia wskaźnika wzrostu cen od celu inflacyjnego NBP (2,5 proc.). – Przy takiej projekcji trudno się spodziewać szybkich korekt stóp procentowych w górę. Jednak ścieżka inflacyjna, jaką zaprezentowano, wydaje się zbyt optymistyczna – mówi Grzegorz Maliszewski, ekonomista Banku Millennium.
Według raportu inflacja ma być niska, bo w 2013 r. popyt w gospodarce będzie słaby. Wzrostowi cen nie będą sprzyjać m.in. niska dynamika płac i spadające zatrudnienie. W przyszłym roku koszty pracy nadal mają być niskie, a do tego VAT ma zostać obniżony o 1 pkt proc. (zapisano to w ustawie podwyższającej stawki od 2011 r.). W 2015 r. inflacja ma być niska ze względu na niski wzrost cen żywności i energii.
3,1 proc. to tempo wzrostu PKB, jakiego analitycy NBP spodziewają się w 2015 r.
1,5 proc. tyle ma wynosić inflacja w 2015 r.