"Przy podejmowaniu decyzji w sprawie rekomendacji odnośnie konkretnego poziomu wypłaty dywidendy, zarząd każdorazowo będzie brał pod uwagę między innymi aktualną sytuację rynkową, plany rozwoju oraz potrzeby finansowe spółki" - podano w komunikacie.

"Intencją zarządu jest zapewnienie w przyszłości akcjonariuszom spółki jak najwyższych stóp dywidendy, przy jednoczesnym utrzymaniu satysfakcjonującego bilansu spółki i dostępnych środków finansowych umożliwiających wykorzystanie możliwości ze spodziewanego ponownego wzrostu rynku mieszkaniowego." – podano także.

Od czasu wejścia na GPW w październiku 2006 roku Dom Development wypracował zyski w każdym roku obrotowym.

W ocenie zarządu, dotychczas realizowaną politykę dywidendową należy uznać za konserwatywną. Spółka wypłaciła w formie dywidendy łącznie 22% zysku netto osiągniętego w latach 2007-2012.

Reklama

Według zarządu, akcjonariusze spółki w pierwszych latach po wejściu Dom Development na GPW nie oczekiwali wysokich wypłat dywidend.

"Podstawą do zmiany dotychczasowej polityki dywidendowej spółki są następujące założenia:

1. Spółka posiada ugruntowaną pozycję wiodącego dewelopera na rynku mieszkaniowym w Polsce.

2. Na koniec 2012 roku bilans spółki był bardzo satysfakcjonujący. Zarząd spółki wskazuje w szczególności na: (i) poziom zadłużenia netto spółki będący na poziomie 2% oraz (ii) pozycję gotówkową netto spółki w wysokości 410 mln zł.

3. W związku z niskim poziomem stóp procentowych (w Polsce na rekordowo niskim poziomie od marca 2013 r.) wynikającym z aktualnej globalnej sytuacji ekonomicznej, inwestorzy będą poszukiwali inwestycji dających wysokie stopy zwrotu" – podano także.

Zarząd oczekuje, że po uchwaleniu przez zwyczajne walne zgromadzenie wypłaty dywidendy w wysokości rekomendowanej przez zarząd, spółka uplasuje się w czołówce spółek notowanych na GPW pod względem stopy dywidendy.