Dziennik Gazeta Prawna

  • Niemcy wśród najbiedniejszych narodów

Niemieckie domy należą do najmniej zamożnych w całej strefie euro, od Cypryjczyków zaś bogatsi są tylko mieszkańcy Luksemburga. Takie zaskakujące wnioski wynikają z badań przeprowadzonych na zlecenie Eurosystemu. >>> Czytaj więcej

  • Miliardy od emigrantów przejadane są w Polsce
Reklama

Pieniądze emigrantów są porównywalne z tymi, które lokują w naszym kraju inwestorzy zagraniczni. Nie ma przy tym wątpliwości, że miliardowe transfery emigrantów wspierają głównie bieżącą konsumpcję polskich rodzin. Dzięki nim wiele z nich kupiło choćby samochody czy też sprzęt RTV i AGD. >>> Czytaj więcej

  • Jeszcze za wcześnie na twierdzenie, że Polsce udało się uniknąć recesji

Polsce udało się uniknąć recesji – jak dotąd. To oznacza tyle, że punkt startowy macie najlepszy w Europie. Ale są dwa czynniki ryzyka: lenistwo polityków gospodarczych i zależność od innych krajów europejskich – choć tu od Polski niewiele zależy - mówi w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo Banku. >>> Czytaj więcej

Rzeczpospolita

  • Nordea i Skandia wycofują się z Polski

Skandynawski koncern Nordea sprzedaje swoje polskie spółki – dowiedziała się Rzeczpospolita. Jak szacuje gazeta, wartość wszystkich trzech spółek Nordei sięga ok. 2,8-4,3 mld zł. Nie jest jeszcze pewne, czy grupa będzie sprzedawana w całości czy też w podziale na część bankową i ubezpieczeniową. Na rynku pojawiają się spekulacje, że Nordea Bankiem może być zainteresowany PKO BP. Na sprzedaż ma też trafić towarzystwo ubezpieczeniowe Skandia, która należy do południowoafrykańskiej grupy Old Mutual. Według wyliczeń Rzeczpospolitej, za spółkę trzeba będzie zapłacić ok. 150 mln zł.

  • Polacy boją się aplikacji

Polacy nie ufają pobieranym z Internetu aplikacjom na smart fony. Jeśli już zdecydują się na korzystanie z nich, wybierają darmowe programy. Liczba pobrań aplikacji w lutym wyniosła w Polsce ok. 40 mln – podaje Rzeczpospolita powołując się na dane firmy Xyologic. Trzy czwarte z tego stanowią programy na Androida, 15 proc. to aplikacje na IOS, a 10 proc. – Windows Phone.

  • Słaby popyt szkodzi polskim meblom

Coraz mocniej spada produkcja mebli w Polsce. Wszystko z powodu załamania się sprzedaży na rynku krajowym. Przedstawiciele branży meblarskiej twierdzą, że to osłabienie popytu to wyraźny sygnał spadającej siły nabywczej polskiego społeczeństwa. Zdaniem ekspertów, gorsze wyniki z rynku krajowego powinny zostać zrekompensowane lepszymi wynikami z zagranicy. Polskie meble trafiają bowiem głównie na eksport.

  • Najbardziej rozrzutne i najbardziej skąpe linie lotnicze

Najwyższe koszty płacowe w europejskim lotnictwie maja skandynawskie linie SAS i francusko-holenderski Air France/KLM. Koszty pracy odpowiadają tu za ponad 30 proc. wszystkich kosztów. – wynika z raportu firmy analitycznej CAPA Aviation News, cytowanego przez Rzeczpospolitą. Z kolei rekordzistą pod względem oszczędności został węgierski Wizz Air - koszty pracy to zaledwie 6,5 proc. całkowitych kosztów działalności. Dla porównania, w polskich liniach LOT koszty pracy stanowią 9,5 proc. wszystkich wydatków.

Puls Biznesu

  • OFE pozbywają się obligacji skarbowych. Zyskuje realna gospodarka

Zwolennicy okrojenia portfeli funduszy emerytalnych są w błędzie, twierdząc, że inwestują one składki wyłącznie w dług publiczny. Gazeta wyjaśnia, że od kilku lat saldo inwestycji OFE w obligacje skarbowe jest ujemne. Zyskuje realna gospodarka. >>> Czytaj więcej

  • Przewozy Regionalne do podziału?

Coraz częściej samorządy tworzą własne spółki kolejowe, które konkurują z Przewozami Regionalnymi. Od dawna dyskutuje się, co należy zrobić z największym przewoźnikiem – „PB” dotarł do oceny koncepcji resortu transportu zakładającej rozparcelowanie PK – jak donosi gazeta, zamówiły ją PKP Polskie Linie Kolejowe. Pomysł resortu zakłada przejęcie aktywów PR przez inwestora finansowego, który wydzierżawi je następnie PKP Intercity. Tym inwestorem będzie najpewniej spółka należąca do skarbu państwa.

  • Polskie loterie na wzrostowej fali

Jak pisze „PB”, sprzedaż Totalizatora Sportowego rośnie 10 razy szybciej od średniej europejskiej. W ubiegłym roku przychody ze sprzedaży państwowego organizatora gier losowych wzrosły o 15 proc. Według danych World Lottery Association, TS był jedyną firmą z tej branży w Unii Europejskiej, która odnotowała dwucyfrowy wzrost. Prezes TS Wojciech Szpil jest optymistą i podkreśla, że dynamika rozwoju rynku jest bardzo dobra. Zauważa jednocześnie, że wartość sprzedaży na jednego mieszkańca w Polsce (15 euro) jest znacznie niższa od średniej unijnej, która wynosi 101 euro.

Gazeta Wyborcza

  • Serbia dotuje Fiata. I pożycza od Rosji

Fiat zamierza zatrudnić w Serbii 1400 pracowników. To tyle samo, ile zwolnił w Polsce – donosi „GW”. Zrobi to w zamian za dotacje serbskiego rządu, który pieniądze na ten cel pożyczy od Rosji. Wczoraj Moskwa przyznała rządowi Serbii 500 mln dolarów kredytu na pokrycie deficytu budżetowego. Inwestycja Fiata jest dużym wsparciem dla serbskiej gospodarki. Koncern planuje w tym roku wyprodukować tam nawet do 180 tys. Fiatów 500L – to sześć razy więcej niż w zeszłym roku. Dzięki temu, jak szacuje Belgrad, serbski eksport wzrośnie o jedną czwartą do 1 mld euro.

  • Gazprom straszy nową bałtycką rurą

Rosyjski gazowy monopolista zasugerował, że jeśli Polska nie zgodzi się na budowę nowego gazociągu, może ułożyć na dnie Bałtyku kolejne nitki gazociągu Nord Stream – pisze „GW”. Opublikowana we wtorek przez koncern notatka sugeruje związek pomiędzy finałem studium nad budową gazociągu przez Polskę na Słowację (o przepustowości ok. 15 mld m sześc.) z budową gigantycznych gazociągów o łącznej przepustowości ok. 55 mld m sześc. gazu.