"Obecnie trwają prace analityczne nad projektem bloku w Płocku i mamy nadzieję, że do końca roku uporamy się ze wszystkimi pracami oraz zgodami odpowiednich urzędów. Te dwie inwestycje wyczerpią nasz potencjał inwestycyjny w energetykę na lata 2013-17" - powiedział Chełmiński dziennikarzom we Włocławku.

Dodał, że plany zakładają budowę bloku o wielkości co najmniej tak dużego, jak we Włocławku czyli ok. 450-460 MW. Możliwa jest jednak inwestycja nawet na poziomie 600 MW.

"Nie mamy jeszcze planów finansowych ani wybranych partnerów do budowy. Chcemy jednak, by koszt bloku w Płocku był niższy niż we Włocławku, gdzie całość zamyka się kwotą 1,4 mld zł" - podsumował Chełmiński.

PKN Orlen zainicjował dziś budowę bloku gazowo-parowego we Włocławku. Wartość inwestycji, która rozpocznie funkcjonowanie pod koniec 2015 r., wyniesie wraz z serwisem 1,4 mld zł.

Reklama

Nowy blok o mocy 463 MW będzie najnowocześniejszą jednostką tego typu w Polsce i będzie wytwarzał energię elektryczną w kogeneracji z produkcją ciepła na potrzeby m.in. Grupy Anwil i PKN Orlen. Szacuje się, iż około połowa wytwarzanej we Włocławku energii będzie trafiała na rynek. Przewidywany termin oddania bloku do eksploatacji to koniec 2015 r.

W nowej strategii Orlen przewiduje nakłady inwestycyjne na energetykę w wysokości 4,2 mld zł.

Grupa PKN Orlen zarządza siedmioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. W 2012 r. łączny przerób ropy naftowej w grupie wyniósł 27,9 mln ton.