Na koniec kwietnia 2012 r. wynosiła 12,9 proc., podało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS), powołując się na dane z urzędów pracy.

"Stopa bezrobocia rejestrowanego (na podstawie liczby pracujących z końca marca br.) wyniosła w kwietniu br. 14,0 proc. i w porównaniu do marca br. spadła o 0,3 punktu procentowego. (…) Wskaźnik bezrobocia w końcu kwietnia br. był o 1,1 punktu procentowego wyższy niż przed rokiem" - głosi komunikat.

Liczba bezrobotnych w końcu kwietnia 2013 roku wyniosła 2.258,6 tys. osób (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy) i w porównaniu do końca marca 2013 roku spadła o 55,8 tys. osób (o 2,4 proc.), podał resort.

>>> Czytaj też: Bezrobocie w Polsce: czego nie wiemy o ludziach bez zatrudnienia?

Reklama

"Z sygnałów otrzymanych z urzędów pracy wynika, że do spadku bezrobocia przyczynił się przede wszystkim spadek liczby nowych rejestracji bezrobotnych oraz wzrost wyłączeń z ewidencji bezrobotnych. Wzrosła liczba wyłączeń z ewidencji zarówno z tytułu podjęcia pracy, jak i nie potwierdzenia gotowości do pracy" - czytamy w komunikacie.

Zjawisko wzrostu wyrejestrowań z tytułu podjęcia pracy było spowodowane zintensyfikowaniem prac sezonowych w budownictwie, rolnictwie, ogrodnictwie i leśnictwie.

"Wpływ na spadek bezrobocia mogło mieć także podejmowanie zatrudnienia sezonowego w turystyce. Również realizacja programów aktywizacji bezrobotnych z Funduszu Pracy i ze środków unijnych, przyczyniła się do spadku bezrobocia" - napisano też w materiale.

>>> Czytaj też: CBOS: Bezrobocie dotyka prawie 30 proc. polskich rodzin

W tegorocznym budżecie zapisano, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 13,0 proc. w grudniu 2013 r. Przedstawiciele resortu pracy mówili wcześniej, że najwyższy poziom tego wskaźnika osiągniemy na przełomie I/ II kw., zaś latem stopa bezrobocia może spaść do 13,0 proc. Z kolei jesienią pogorszy się do min. 13,5 proc.