Oznacza to większą pomoc państwa dla kombatantów, ofiar represji wojennych i okresu powojennego. Świętem członków Korpusu będzie 1 września obchodzony uroczyście jako Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. W Korpusie może się znaleźć ok. 90 tys. osób.

Projekt wprowadza też wyższą ulgę komunikacyjną dla weteranów. Oznacza to, że członkowie Korpusu będą mogli korzystać z 51 proc. zniżki na bilety w krajowych przejazdach autobusowych i kolejowych (dotychczas jako kombatanci mieli ulgę w wysokości 37 proc.).
W projekcie nowelizacji wprowadzono także ułatwienia w dostępie do opieki zdrowotnej dla kombatantów i ofiar represji. Przede wszystkim sprecyzowano zasady pierwszeństwa kombatantów do świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Przewidziano udzielanie kombatantom gwarantowanych świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością przyjęć wynikającą z list oczekujących. Ambulatoryjna opieka specjalistyczna będzie musiała być udzielana nie później niż 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

W naszym kraju żyje ok. 160 tys. kombatantów oraz osób, które były represjonowane w więzieniach, łagrach i obozach koncentracyjnych.

>>> Czytaj również: Odszkodowania za misje wojenne: zły sprzęt dla żołnierzy to straty dla państwa

Reklama