Wartość posiadanych przez Chiny obligacji skarbowych USA spadła w marcu o 0,1 proc. do 1,25 biliona dolarów. Tym samym kraj utrzymał pozycję lidera wśród zagranicznych kredytodawców USA – posiada on 11 proc. amerykańskiego długu, podczas gdy druga w tej kwestii Japonia jest właścicielem 9,7 proc. Wartość udziałów Chin osiągnęła rekordowy poziom 1,31 bln w lipcu 2011 roku.

W marcu zainteresowanie długiem USA wśród inwestorów zagranicznych spadło, podczas gdy amerykańska gospodarka pokazywała sygnały poprawy, a w Japonii pojawiły się spekulacje o rozszerzeniu wykupu własnych obligacji przez japoński rząd. 10-letnie obligacje amerykańskiego Departamentu Skarbu osiągnęły 11 marca rentowność na poziomie 2,08 proc. Był to najwyższy poziom w tym roku. Następnie rentowność spadła w reakcji na zamieszanie finansowe na Cyprze.

>>> Czytaj też: Korea Płd. ma sposób na walkę z finansowymi kłopotami wschodniej Azji

„Chiny od dłuższego czasu pokazują, że wierzą w USA. Inaczej nie dodałyby w ciągu ostatnich miesięcy 100 mld USD,” skomentował Aaron Kohliz BNP Paribas w Nowym Jorku.

Według oświadczenia Ludowego Banku Chin, wartość posiadanych przez ten kraj rezerw w obcych walutach wzrosła od września o 4,8 proc. do 3,44 bln USD. W tym samym okresie wartość posiadanych przez Chiny amerykańskich papierów dłużnych wzrosła o 96,9 mld USD.

>>> Polecamy: Chiny mają większą gospodarkę od USA – tak uważają ludzie na świecie