Czy Thomas Jordan wykorzysta to jako okazję do ustosunkowania się przewijających się ostatnio przez rynek spekulacji nt. możliwości wprowadzenia ujemnych stóp procentowych przez SNB podczas posiedzenia w połowie czerwca? Wątek ten był kluczowym czynnikiem, który wpływał na osłabienie franka.

Jordan wielokrotnie odcinał się od różnych spekulacji, jakie pojawiały się na rynku – najczęściej dotyczyły możliwego podniesienia ustawowego limitu EUR/CHF z 1,20 na 1,25. Teraz „rynkowa moda” się zmieniła i wątek ujemnej stopy procentowej stał się modniejszy. Co ciekawe EUR/CHF wzrósł mimo, że jednocześnie mówi się o możliwości wprowadzenia negatywnej stopy dla depozytów w strefie euro. Ten paradoks może sugerować, że rynki bardziej obawiają się takiego rozwiązania w Szwajcarii.

Co może powiedzieć jutro Jordan? Najpewniej znów powtórzy to, co zawsze – mantrę na temat skutecznego poziomu 1,20 na EUR/CHF, a także przewartościowania franka. Co z tego wynika? Nic – niemniej taka bierność szefa SNB już nieraz bywała skuteczna – balon spekulacji samoistnie się przekuwał i frank zaczynał się umacniać. Czy to jest na rękę SNB – oczywiście, że nie. Niemniej wykresy walut powiązanych z CHF sugerują taki właśnie scenariusz.

Na tygodniowym EUR/CHF widać, że opory powyżej 1,2480 na razie są skuteczne, a na przełamanie szczytu ze stycznia b.r. na 1,2567 trzeba będzie nieco zaczekać – choć być może nie tak długo (czerwiec nadal jest możliwy). Optymalnym poziomem w tzw. strategii kupowania dołków wydają się być okolice 1,2335-70.

Reklama

Nota prawna:

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.