Od wczoraj funkcjonuje Sorbnet2 – nowy system wysokokwotowych rozrachunków w Narodowym Banku Polskim. Przechodzą przez niego transakcje międzybankowe oraz przelewy klientowskie o wartości przekraczającej milion złotych (w niektórych bankach można zlecić też przekazanie za jego pośrednictwem mniejszych kwot, trzeba się jednak liczyć z kilkudziesięciozłotową prowizją; w zamian pieniądze trafiają na rachunek odbiorcy w ciągu kilkudziesięciu sekund).
– Pierwszy dzień przebiega u nas bez żadnych zakłóceń – relacjonował nam po południu Adam Tochmański, dyrektor departamentu systemu płatniczego NBP. – Klient banku nie powinien zauważyć żadnej zmiany, gdyby chciał zrealizować zlecenie. Ale gdybyśmy nie zrobili tej zmiany, w jakiejś perspektywie mogłoby się okazać, że stary system jest już niewydolny – dodał.
Sorbnet w pierwszej wersji funkcjonował od połowy lat 90. Był przygotowany na to, by w ciągu godziny obsłużyć maksymalnie 6 tys. zleceń. Teraz maksymalna przepustowość jest dwa razy większa.
Projekt unowocześnienia Sorbnetu trwał ponad trzy lata. O ile w pierwszej wersji systemu NBP zapewniał sektorowi prywatnemu moduł bankowy, to teraz bankowcy musieli sami się przygotować na nowy system. Ile to kosztowało? – Nie zbieraliśmy takich danych – odpowiedział Tochmański. Zaznaczył, że ponieważ NBP sam przygotowywał moduł centralny systemu, to było to tańsze, niż gdyby zlecić tę pracę zewnętrznej firmie.
Reklama
„Dzięki zastosowaniu międzynarodowych standardów w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych w przyszłości w tym systemie będą mogły uczestniczyć także podmioty zagraniczne” – podał NBP. Adam Tochmański wyjaśnił, że do tej pory rozliczenia były prowadzone w systemie, w którym uczestniczyły wyłącznie krajowe instytucje. Teraz będzie to system otwarty – wymiana informacji będzie bowiem prowadzona w międzynarodowej sieci SWIFT.
W czym ta otwartość pomoże? Od dwóch lat przedstawiciele sektora bankowego zastanawiają się np. nad wejściem do międzynarodowego systemu rozliczeń dla transakcji walutowych CLS. Do tej pory nasza infrastruktura nie pozwalała na to, by włączyć złotego do tego mechanizmu. Teraz technicznie jest to już możliwe.
270 mld zł średnie dzienne obroty w starym systemie Sorbnet w 2012 r.
11,8 tyle średnio dziennie zleceń realizowano w ub.r.