PKO Bank Polski oczekuje, że zamknięcie transakcji przejęcia aktywów Nordei nastąpi najpóźniej w I kwartale przyszłego roku, zaś fuzja prawna i proces integracji zakończą się na przełomie 2014/2015 r., poinformował wiceprezes Jakub Papierski.

„Oczekujemy, że zamknięcie transakcji nastąpi na przełomie tego roku i przyszłego, a najpóźniej w pierwszych tygodniach przyszłego roku i od tego czasu w ciągu 6 - 7 miesięcy nastąpi fuzja prawna, dokonamy zmiany nazwy na PKO BP i zniknie marka Nordei w Polsce" – powiedział Papierski podczas konferencji prasowej.

Wcześniej PKO BP musi uzyskać zgodę na transakcję od Komisji Nadzoru Finansowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz ukraińskiego urzędu antymonopolowego.

Papierski poinformował, że odpowiednie wnioski trafią do KNF w ciągu kilku tygodni.

Reklama

W najbliższych dniach PKO BP ogłosi także wezwanie na pozostałe akcje Nordea Bank Polska.

Proces integracji operacyjnej oraz IT rozpocznie się bezpośrednio po zamknięciu transakcji. Wówczas też szwedzkie portfolio kredytów hipotecznych zostanie przeniesione do Nordea Bank Polska z Nordea Bank AB. Zmiana marki nastąpi nie później niż w ciągu pół roku od rozliczenia transakcji.

„Proces integracji chcemy zakończyć na przełomie 2014 i 2015 roku" – powiedział Papierski.

Bank podał, że transakcja zakupu aktywów Nordei pozwoli wzmocnić pozycję konkurencyjną PKO BP w polskim sektorze bankowym. Bank poprawi pozycję w segmencie affluent, rozwinie także kompetencje w bankowości korporacyjnej i będzie mógł szybciej rozwijać się w segmencie bancassurance.

„Transakcja pozwala kontynuować wysokie stopy wzrostu pomimo wolniejszego wzrostu biznesu na rynku z dużym potencjałem synergii dochodowych i kosztowych" – powiedział Papierski.

PKO BP podał, że dzięki transakcji, udział banku w aktywach sektora ogółem (stan na koniec 2012 r., pro-forma) wzrośnie do 18%, tj. o 3 p.p. Bank zachowa pozycję lidera pod względem udziałów w rynku bankowości detalicznej (rachunki, oddziały, kredyty, depozyty),zaś w bankowości korporacyjnej będzie liderem w kredytach oraz wiceliderem w depozytach.

Nabycie Nordea Bank Polska przez PKO BP nastąpi w drodze publicznego wezwania do sprzedaży 100% akcji banku (Nordea Bank AB posiada 99,21% akcji i głosów na WZ tego banku). Przejęcie Nordea Finance Polska oraz Nordea Polska TUnŻ odbędzie się w formie transakcji prywatnych.