Louis Gallois, prezes EADS (Europejskiego Koncernu Lotniczo-Rakietowego i Obronnego), tak właśnie opisuje porażki, jakie odnosił jego kraj w kwestii swoich własnych innowacji. Gallois stara się teraz zapobiec takim sytuacjom w przyszłości, ale historia wygląda mało pocieszająco. Oto kilka przykładów tego, jak Francuzi nie wykorzystali okazji na międzynarodowy sukces.

Micral

W 1973 roku Francois Gernelle skonstruował pierwszy na świecie mikrokomputer wykorzystujący mikroprocesor. R2E, firma, w której pracował, została przejęta przez Groupe Bull, która skierowała maszynę do niewielkich nisz, takich jak punkty poboru opłat na autostradach. Dziesiątki lat później Francuzi mogli z pozycji obserwatora podziwiać IBM i Apple, które wokół tego samego pomysłu zbudowały rynek wart wiele bilionów dolarów.

Minitel

Reklama

Przed erą internetu, to właśnie Minitel umożliwiał wymianę informacji i wiadomości pomiędzy ekranami połączonych w sieć urządzeń. Minitel dla byłego państwowego monopolisty, France Telecom, był przez kilka lat źródłem stabilnego dochodu. Potem przyszedł Internet i sprawił, że urządzenie stało się niepotrzebne – jak wiele innych.

Ekran dotykowy

Francuz Francois Mizi w latach ’80 zgłosił do urzędu patentowego technologię ekranu dotykowego. Miał on pomysł na urządzenie przypominające późniejszego iPhone’a – ale niestety o kilka dekad za wcześnie. Francuski Le App Store pozostaje więc marzeniem.

>>> Czytaj też: Apple traci pozycję czołowego innowatora

Zegarek Lip

Francuska firma Lip wynalazła pierwszy zegarek elektroniczny zasilany baterią. Premiera produktu miała miejsce w 1952 roku i jego słynnym użytkownikiem był Charles de Gaulle. Od tego czasu firma przeszła szereg restrukturyzacji, a jej sław e stłamsiły Casio i Timex.

Odtwarzacz MP3 Jukebox

Jednym z pionierów na rynku muzyki cyfrowej była paryska firma Archos. Jej przenośny odtwarzacz MP3, o nazwie Jukebox 6000, umożliwiał zapis muzyki na twardym dysku. Mimo że pojawił się wcześniej niż iPod Apple’a, nie mógł nawet konkurować z masą konsumentów z małymi, białymi słuchawkami w uszach.

>>> Polecamy: Nowe technologie: telefon komórkowy to przeżytek

ikona lupy />
Urządzenie Minitel, francuski prekursor internetu. Zdjęcie: Joi Ito (Flickr: Minitel) [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons / Wikimedia Commons
ikona lupy />
Jeden z modeli zegarka Lip Eletronic. Zdjęcie: Ofbarea (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons / Wikimedia Commons
ikona lupy />
Jukebox Recorder, jeden z bardziej zaawansowanych następców modelu Jukebox 6000 - potencjalny konurent iPoda, obsługujący połączenie USB 1.1 i dysponujący 6 GB dysku, wyglądał jednak bardzo podobnie. Zdjęcie: .Surfit at en.wikipedia [CC-BY-SA-2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], źródło: Wikimedia Commons / Wikimedia Commons