"Naszym zdaniem, inwestorzy zrozumieją, że w przypadku spowolnienia gospodarczego nie powinna być nadrzędnym celem konsolidacja fiskalna, która może działać procyklicznie. W przypadku polityki makroekonomicznej uważamy, że będzie pełne zrozumienie inwestorów" - powiedział dziennikarzom wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk w kuluarach III Europejskiego Kongresu Finansowego.

W połowie czerwca premier Donald Tusk mówił, że nowelizacja budżetu na 2013 r. jest znacznie bardziej prawdopodobna niż jej brak. Jego zdaniem, wstępna propozycja zmian w ustawie zostanie przedstawiona w lecie.

W kwietniu w nowej aktualizacji programu konwergencji rząd obniżył prognozę wzrostu PKB na 2013 r. do 1,5 proc. wobec 2,2 proc. zapisanych w tegorocznej ustawie budżetowej.

Kurs złotego nie grozi przekroczeniem progu ostrożnościowego

Reklama

Z punktu widzenia kursu złotego nie ma zagrożenia przekroczenia progu ostrożnościowego 55 proc. w relacji długu publicznego do PKB w 2013 roku. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) pojawia się na rynku walutowym od czasu do czasu, przy osłabieniu złotego, poinformował wiceminister finansów.

"Od czasu do czasu BGK pojawia się na rynku walutowym wymieniając euro przy osłabieniu złotego. To, co się dzieje obecnie, to działanie krótkoterminowych inwestorów" - powiedział Kowalczyk.

"Z punktu widzenia kursu złotego nie widzę zagrożenia do przekroczenia w tym roku progu ostrożnościowego 55 proc. PKB" - dodał.

Ostatnio złoty był najsłabszy wobec euro od dwóch lat, co zrodziło obawy o wpływ polskiej waluty na wysokość długu publicznego i możliwość przekroczenia (ze względu na udział długu denominowanego w walutach obcych) progu ostrożnościowego.