W ciągu ostatnich kilku miesięcy notowania obu rodzajów ropy były dość stabilne, a różnica w cenie między osiągającą lepsze wyniki ropą WTI a ropą Brent malała. Tymczasem fundusze hedgingowe nadal zwiększały przewagę netto długich pozycji zajmowanych na rynku kontraktów terminowych wychodząc z założenia, że jest to droga

po linii najmniejszego oporu. Wynikało to z oczekiwań, że w lecie popyt wzrośnie oraz ze stale obecnego, choć jeszcze niezmaterializowanego ryzyka wystąpienia wydarzenia geopolitycznego na Bliskim Wschodzie.

Pod względem sezonowym w zeszłym roku mieliśmy lipcowo-sierpniową zwyżkę notowań obu rodzajów ropy naftowej, która nastąpiła po słabym drugim kwartale. Na poniższych wykresach przedstawiono zmiany cen; wynika z nich, że inwestorzy spekulujący wskoczyli nieco zbyt wcześnie, biorąc pod uwagę trudności, jakie pojawiają się obecnie z powodu ryzyka „twardego lądowania” Chin i wczesnego zakończenia programu luzowania ilościowego w USA. Dopóki dolne granice obecnych przedziałów nie zostaną przełamane, rynek prawdopodobnie nie powinien się obawiać tego zwiększonego zaangażowania, ale przełom może spowodować większą zmianę, niż by to było uzasadnione.

Dane o spekulacji przedstawione poniżej zebrano w tygodniu zakończonym 18 czerwca, przed zeszłotygodniową wyprzedażą. Przewaga netto długich pozycji mogła więc ulec już redukcji, chociaż jej skali nie poznamy dokładnie przed najbliższym piątkiem, kiedy to amerykańska Commodity Futures Trading Commission opublikuje dane za tydzień kończący się dzisiaj, 25 czerwca.

Reklama
ikona lupy />

Sezonowość ropy Brent
(USD/baryłka)
Źródło: Bloomberg i Saxo Bank

Przewaga netto długich pozycji na ropie Brent zbliża się do rekordowego poziomu, który widzieliśmy wcześniej w tym roku i który kształtuje się dużo powyżej poprzednich skoków, odnotowanych w czasie wojny w Libii w 2011 r. i po wprowadzeniu sankcji wobec Iranu
w 2012 r.

ikona lupy />

Pozycje spekulacyjne na ropie Brent
(liczba kontraktów)
Źródło: Bloomberg i Saxo Bank

Jednak w tym samym okresie całkowita liczba otwartych kontraktów na ropę Brent nadal rosła, gdyż przejęła ona pełnioną dotychczas przez ropę WTI rolę globalnego benchmarku.

Z tego powodu warto pilnie obserwować pozycje spekulacyjne jako odsetek całkowitej liczby otwartych kontraktów. Wskazuje on, że w poprzednich kilku latach wszelkie odczyty powyżej 10 proc. uruchamiały gwałtowne korekty, więc należy ten wskaźnik uważnie obserwować.

ikona lupy />

Ropa naftowa Brent
(Pozycje spekulacyjne zajmowane przez menedżerów portfela a całkowita liczba otwartych kontraktów)

Pozycje spekulacyjne, liczba kontraktów
Pozycje spekulacyjne w całkowitej liczbie otwartych kontraktów, skala po prawej stronie
Źródło: Bloomberg i Saxo Bank

Ropa WTI jak do tej pory w tym roku zachowuje się bardzo stabilnie, natomiast ropa Brent zeszła nieco w dół, zawężając spread.

ikona lupy />

Sezonowość ropy WTI
(USD/baryłka)
Źródło: Bloomberg i Saxo Bank

Mimo to jednak fundusze hedgingowe zwiększają swoją przewagę netto ekspozycji na długich pozycjach nie tylko ze względu na spodziewany wzrost popytu, ale także może nawet bardziej w wyniku zajmowania długich pozycji przeciwnych do ropy Brent, tak by wykorzystać zmianę wartości względnej między tymi dwoma rodzajami ropy.

ikona lupy />

Pozycje spekulacyjne na ropie WTI
(liczba kontraktów)
Źródło: Bloomberg i Saxo Bank

Przewaga netto długich pozycji wyrażona jako odsetek całkowitej liczby otwartych kontraktów kształtuje się na drugim co do wielkości poziomie od kilku lat pomimo braku odpowiedniego zachowania cen. Znowu, przełom poniżej niedawnych minimów lub nagła zmiana nastrojów w kierunku dalszego zacieśniania się spreadu do ropy Brent może uruchomić falę likwidacji długich pozycji.

ikona lupy />

Ropa naftowa WTI
(Pozycje spekulacyjne zajmowane przez menedżerów portfela a całkowita liczba otwartych kontraktów

Pozycje spekulacyjne, liczba kontraktów
Pozycje spekulacyjne w całkowitej liczbie otwartych kontraktów, skala po prawej stronie
Źródło: Bloomberg i Saxo Bank