David McMillan, prezes Aviva Europa, nie ukrywa dużych aspiracji. – Polska należy do najważniejszych rynków dla naszej grupy. Stawiamy na dalszy rozwój biznesu Avivy i chcemy optymalnie wykorzystać umiejętności i doświadczenia naszych czołowych menedżerów – zaznaczył, przedstawiając nowego prezesa Adama Uszpolewicza. Ma on być odpowiedzialny za pomyślne wdrażanie nowych projektów, które pozwolą na większy udział firmy w rynku ubezpieczeń. – Na razie jeszcze nie możemy ujawnić szczegółów – twierdzi Bohdan Białorucki, rzecznik firmy.
Uszpolewicz skończył studia ekonomiczne i anglistykę na Uniwersytecie w Kopenhadze. Z Avivą związany jest od 2007 r. W latach 2007–2008 pełnił już funkcję prezesa grupy, a następnie objął fotel przewodniczącego rad nadzorczych spółek Avivy w Polsce. Jednocześnie pracował w międzynarodowych strukturach grupy – odpowiadał m.in. za rozwój biznesu i marketing na rynkach europejskich i azjatyckich.
Przed przejściem do Avivy zdobywał doświadczenie w czołowych międzynarodowych grupach finansowych, m.in. PwC, GE Capital i Cigna. Pracował przede wszystkim za granicą – w Londynie i Luksemburgu.
Rynek ubezpieczeniowy zna bardzo dobrze, na początku minionej dekady rozwijał działalność w Polsce amerykańskiego ubezpieczyciela Nationwide. Do swoich sukcesów zalicza to, że firma awansowała do pierwszej piątki towarzystw ubezpieczeń na życie w Polsce.
Reklama
Za czasów swojej pierwszej prezesury w Avivie Uszpolewicz wprowadził do sprzedaży ubezpieczenia komunikacyjne sprzedawane w systemie direct, nowe polisy na życie i produkty inwestycyjne. Wspólnie z Bankiem Zachodnim WBK powołał również, na zasadzie joint venture, towarzystwa ubezpieczeniowe, które oferują polisy klientom banku. Aviva była więc pionierem w zakresie bancassurance na polskim rynku.
Współpracownicy z Avivy, z którymi pracował jeszcze przed wyjazdem na Zachód, wspominają go jako empatycznego, ciepłego człowieka. – Można było z nim pogadać w windzie. Zawsze zagadał, uśmiechał się – opowiada Anna Katarzyna Wojciechowska, była prezes majątkowej części Commercial Union (to dawna nazwa Avivy). – Pamiętam, że wśród menedżerów był ewenementem, ponieważ jako jedyny dojeżdżał do pracy rowerem, podczas gdy inni korzystali z samochodów służbowych – dodaje.
W branży jednak nie jest znany, bo karierę robił głównie za granicą. Ci zaś, którzy mieli okazję go poznać, nie chcą o nim rozmawiać. – Musiałbym mówić o nim tylko źle, a nie chcę tego robić – wyjaśnia jeden z byłych konkurentów.
Aviva w Polsce działa od 1992 r. (do 2009 r. jako Commercial Union). Obsługuje 3,5 mln klientów i zarządza aktywami o wartości 75 mld zł.
Wyzwaniem dla Uszpolewicza będzie przyszłość towarzystwa emerytalnego (Aviva jest drugim graczem w Polsce pod względem liczby członków OFE). Jeśli propozycje rządu dotyczące otwartych funduszy emerytalnych zostaną przyjęte, prezes będzie musiał się zmierzyć z perspektywą odejścia części członków do ZUS.
Adam Uszpolewicz jest żonaty, ma dwoje dzieci. Jego hobby to żeglarstwo, opera, literatura. Ma 49 lat.