Szefowa Fundacji Mozilla Mitchell Baker mówiła Informacyjnej Agencji Radiowej, że przeglądarka Firefox to oprogramowanie typu open-source. To się wiąże z filozofią firmy, mówiącą o jak największej wolności w internecie.

"W każdej chwili możesz wziąć jakiegoś firefoxa i go sprawdzić. Jeśli myślisz, że są tam jakieś tylne drzwi - wejdź i sprawdź to. Jesteśmy skupieni na obronie wolności w internecie, ale jeżeli nam nie ufasz - sprawdź nas" - mówiła.

Szefowa Mozilli przyjechała do Polski promować nowy produkt - Firefox OS na telefony komórkowe. Jesteśmy drugim krajem na świecie, gdzie jest możliwość zakupu sprzętu z tym oprogramowaniem. Baker powiedziała, że przy jego tworzeniu uczestniczyli również wolontariusze z Polski.

"W Mozilli mamy zarówno pracowników jak i wolontariuszy. I właśnie wolontariusze z Polski stanowią dużą grupę. Działają z nami od 2000 roku i są naprawdę bardzo skuteczni i kreatywni. To są dla nas bardzo ważni ludzi, bo oni rozumieją naszą filozofię wolnego internetu" - mówiła Baker.

Reklama

Około 40 procent kodu przeglądarki firefox napisali wolontariusze. Z tej przeglądarki korzysta ponad 450 milionów ludzi na całym świecie. W Polsce Firefox jest najpopularniejszą przeglądarką, w marcu tego roku korzystało z niej ponad 41 procent internautów. Goni go jednak googlowski Chrome, z którego korzysta już prawie 27 procent użytkowników internetu. Podium zamyka Internet Explorer. Z przeglądarki Microsoftu korzysta prawie 17 procent internautów.

Jeśli chodzi o systemy operacyjne w telefonach komórkowych, to Mozilla ma bardzo dużo do nadrobienia. Póki co rynek jest zdominowany przez Androida typowego dla Samsunga, IOS w telefonach marki Apple oraz goniącego ich Windowsa, którego można spotkać w Nokii. Firefox OS na początku będzie się pojawiać w telefonach marki Alcatel.