Penta Investments po zakończeniu trwającego wezwania zapewni sobie największy pakiet akcji w EMC Instytut Medyczny.

"Zgodnie z naszymi zapowiedziami, uważamy że plan inwestycyjny dla EMC, który pozwoli wzmocnić pozycję rynkową i budować ogólnokrajową skalę spółki, nie spełni oczekiwań co do realizacji wyników w horyzoncie czasowym akceptowalnym dla inwestorów giełdowych. Nasza strategia zakłada co najmniej 7-letni okres inwestycyjny dla EMC. W tym czasie przewidujemy kolejne akwizycje placówek medycznych, finansowane przede wszystkim ze środków akcjonariuszy. Dodatkowo koszty restrukturyzacji przejmowanych placówek będą przez kolejne lata istotnie obciążać wyniki finansowe spółki. Dlatego uważamy, że forma spółki prywatnej (tzn. nienotowanej na GPW) jest korzystniejsza i pozwala na efektywniejsze zarządzanie ze strony akcjonariuszy" - powiedział manager inwestycyjny Penta Investments Adam Jarmicki, cytowany w komunikacie.

Dodał, że z publicznych wypowiedzi drugiego co do wielkości akcjonariusza - PZU wynika, że mógłby poprzeć taki scenariusz.

"Osobiście nie widzę przeszkód do zawarcia w przyszłości strategicznego porozumienia z PZU w tej i wielu innych sprawach dotyczących EMC" - zaznaczył Jarmicki.

Reklama

W ogłoszonym 28 maja br. wezwaniu kontrolowane przez Penta Investments spółki Soporto Invest B.V. oraz CareUp B.V. ogłosiły chęć kupna wszystkich pozostających w wolnym obrocie akcji EMC Instytut Medyczny.

Cena w wezwaniu ostatecznie została ustalona na poziomie 19,50 zł za jedną akcję i zawiera premię w wysokości 15,59% i 18,69%, do średniego kursu akcji odpowiednio z trzech i sześciu miesięcy oraz 16,70% premii do kursu akcji na zamknięciu w dniu 27 maja br., czyli z ostatniej sesji poprzedzającej dzień ogłoszenia wezwania.