Prognozy 11 ekonomistów ankietowanych przez agencję ISBnews wahały się od 0,1 proc. do 2,6 proc. wzrostu, przy średniej na poziomie 1,34 proc. wzrostu.

GUS podał wcześniej, że w całym 2012 roku sprzedaż detaliczna wzrosła o 5,6 proc. wobec wzrostu o 11,6 proc. w 2011 roku.

Najszybszy wzrost sprzedaży detalicznej (w ujęciu r/r) w czerwcu br. odnotowano w dziale "pojazdy samochodowe motocykle, części" - o 12,0 proc. oraz "włókno, odzież, obuwie" - o 10,9 proc., wynika z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Wzrost odnotowano także w kategoriach: "pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach" - o 7,4 proc., "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" - o 6,5 proc., "meble, RTV, AGD" - o 5,7 proc. r/r oraz "żywność, napoje i wyroby tytoniowe" - o 1,4 proc.

Reklama

Z kolei spadki (w ujęciu r/r) odnotowano w następujących działach: "paliwa stałe, ciekłe i gazowe" - o 5,5 proc., "pozostałe" - o 3,8 proc. oraz "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" - o 0,9 proc.

Nadchodzi ożywienie gospodarcze?

"To kolejne pozytywne zaskoczenie w tym miesiącu sugerujące nadejście lepszej koniunktury w II połowie roku" - mówi o danych GUS Marcin Pietrzak, analityk TMS Brokers.

"Oczywiście na podstawie danych miesięcznych nie można wysuwać zbyt daleko idących wniosków, jednak nasza hipoteza o odbiciu spożycia indywidualnego w następnych kwartałach zyskuje coraz więcej argumentów. Oprócz „twardych” danych, do których należy sprzedaż detaliczna, następuje poprawa we wskaźnikach ufności konsumenckiej, które od dwóch miesięcy stabilizują się przy wartościach ostatnio odnotowanych rok temu" - dodaje Pietrzak.

>>> Czytaj też: Wielkopolska ostatnim regionem z jednocyfrową stopą bezrobocia