Obiecanki cacanki

W Polsce ustawa o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych RP mówi, że wydatki na obronność powinny wynosić nie mniej niż 1,95 proc. PKB. I takie kwoty są zapisywane w budżecie MON. Jednak jako że poziom realizacji wynosił w 2012 r. 95,2 proc., to współczynnik faktycznie wyniósł ok. 1,85 proc. PKB. Tylko trzy z 28 krajów członkowskich sojuszu na obronność wydają co najmniej 2 proc. swojego PKB. Są to USA, Wielka Brytania i Grecja.
Ocena: obietnica złamana

Gra liczbami

Reklama
Na koniec 2011 r. osiągniemy proporcję 60 proc. jednostek operacyjnych do 40 proc. jednostek zabezpieczających, co oznacza więcej wojsk do natychmiastowego użycia. Takie zdanie znalazło się w programie wyborczym PO. To udało się zrealizować – dziś ten odsetek wynosi 66. – Ale to nie ten wskaźnik świadczy o poziomie zdolności bojowych. Jest to po prostu kolejna manipulacja liczbami – mówi gen. Roman Polko, były dowódca Gromu. – Tak naprawdę szkolą się i dostają nowy sprzęt jednostki ekspedycyjne, które jeżdżą na misje. A to jest 10–20 proc. armii. Reszta to skansen, muzeum i brygady wydmuszki – dodaje.
Ocena: obietnica spełniona

Podwyżki dla żołnierzy

W swoim expose premier Tusk obiecał, że żołnierze i policjanci dostaną po 300 zł podwyżki. I faktycznie przyznano im je 1 lipca 2012 r. Z kolei pensje funkcjonariuszy Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu i Straży Granicznej wzrosły od 1 października ubiegłego roku.
Ocena: obietnica spełniona
Władzomierz to wspólny projekt Dziennika Gazety Prawnej i Press Club Polska. Jego celem jest weryfikacja obietnic złożonych wyborcom przez rządzącą koalicję PO–PSL. Do oceny wybrane zostały 164 obietnice, z których do tej pory oceniliśmy 58.