"23 września br. GPW rozpocznie publikację nowych indeksów WIG30 i WIG30TR. Indeks WIG30 będzie obejmował 30 największych i najbardziej płynnych spółek z Głównego Rynku GPW. WIG30 będzie indeksem cenowym, co oznacza, że przy obliczaniu jego wartości będą brane pod uwagę jedynie ceny zawartych transakcji" - głosi komunikat Giełdy Papierów Wartościowych.

W skład indeksu WIG30 będzie wchodziło nie więcej niż siedem spółek z jednej branży, a udział jednej spółki w kapitalizacji całego indeksu będzie ograniczany do 10 proc., podała GPW.

"Natomiast WIG30TR będzie indeksem dochodowym, a więc przy jego obliczaniu będzie się uwzględniać nie tylko ceny zawartych transakcji, ale również dochody z tytułu dywidend i praw poboru" - czytamy dalej.

Planowany harmonogram zakłada, że indeks WIG20 będzie publikowany do końca grudnia 2015 r.

Reklama

"Rozszerzenie portfela głównego indeksu na GPW implikuje również zwiększenie liczby uczestników w indeksie średnich spółek - mWIG40 oraz w indeksie małych spółek - sWIG80. Od marca 2014 r. GPW rozpocznie publikację indeksów WIG50 i WIG100" - poinformowała także GPW.

Prezes GPW Adam Maciejewski tłumaczy, że wprowadzenie zmian w głównych indeksach giełdowych ma na celu lepsze odzwierciedlenie stanu i wielkości naszego rynku oraz stymulowanie jego rozwoju.

>>> Czytaj również: Połączenie GPW z CEESEG nie przyniesie wspólnych rozliczeń transakcji

"Skutkiem powinno być zwiększenie płynności na rynku akcji oraz - w dłuższym terminie - ożywienie na rynku instrumentów pochodnych. Przeprowadziliśmy szerokie konsultacje krajowe i międzynarodowe, ponieważ dokonanie tak dużej historycznej zmiany wymaga szczególnej uwagi i troski o interes naszych interesariuszy" - powiedział Maciejewski, cytowany w komunikacie.

Wprowadzone zmiany w głównych indeksach giełdowych w naturalny sposób oznaczają również modyfikacje w zakresie istniejących instrumentów pochodnych na indeksy giełdowe, zaznacza giełda.

"Indeks WIG30 będzie instrumentem bazowym dla nowych kontraktów terminowych oraz opcji i docelowo zastąpi obecnie notowane kontrakty oraz opcje na WIG20. Indeks WIG50 będzie instrumentem bazowym dla nowych kontraktów terminowych i docelowo zastąpi obecnie notowane kontrakty terminowe na indeks mWIG40" - czytamy dalej.

Proces migracji z obecnie notowanych indeksowych instrumentów pochodnych na nowe rozpocznie się pod koniec 2014 r. i zakłada przez pewien okres równoległe notowanie instrumentów pochodnych na obecne i nowe indeksy. Proces migracji instrumentów pochodnych (kontraktów oraz opcji) na indeks WIG30 może potrwać do września 2015 r., a kontraktów na indeks WIG50 do czerwca 2015 r. Proces migracji może trwać krócej w przypadku, gdy na ostatnich dostępnych w notowaniach seriach pochodnych na WIG20 i mWIG40 zanikną otwarte pozycje. Wówczas będzie możliwe zawieszenie notowań takich serii i automatycznie migracja zakończy się wcześniej, podała też GPW.

>>> Więcej o indeksie WIG30 czytaj w raporcie Forsal.pl

Skład indeksu za kilka dni

GPW poda pierwszy skład nowego indeksu WIG30 już 8 sierpnia, zapowiedział prezes giełdy Adam Maciejewski. Liczy on, że rozszerzenie głównego wskaźnika giełdowego przyciągnie na warszawski parkiet nowych międzynarodowych inwestorów i kolejne największe firmy regionu środkowoeuropejskiego.

"Nowy indeks lepiej odzwierciedli wielkość naszego rynku, jego strukturę sektorową poprzez większą dywersyfikację, zwiększy płynność dziesięciu nowych spółek, które znajdą się na radarze większej liczby analityków. Są one atrakcyjne biznesowo więc przyciągną nową pulę inwestorów. Prowadziłem rozmowy z dużymi międzynarodowymi funduszami, są zainteresowani tymi firmami i to będzie dla nich zachęta do handlowania nimi. Ponadto liczę, że szerszy indeks przyciągnie duże spółki z regionu" - powiedział Maciejewski podczas konferencji prasowej.

Według jego słów, efekty przyciągania dużych, regionalnych emitentów to kwestia roku, dlatego działania ku temu zmierzające trzeba realizować odpowiednio wcześniej.

"Oczekuję również aktywnego arbitrażu, nowych produktów strukturyzowanych związanych z nowym indeksem. Spodziewam się wzrostu zainteresowania i w konsekwencji - obrotów na akcjach nowych spółek i kontraktach terminowych. Zrezygnowaliśmy z WIG5, gdyż w wyniku konsultacji nie zyskiwał powszechnej akceptacji, za to WIG30 gwarantuje długoterminowy rozwój rynku" - dodał prezes GPW

Obecnie, według jednej z symulacji potencjalni kandydaci do nowej dziesiątki WIG30: to Alior, Amrest, Azoty Tarnów, Budimex, CCC, Cyfrowy Polsat, Echo, Enea, Getin, GPW, ING BSK, LPP, Millenium, Netia, TVN.

"Ostatecznie ranking zdecyduje. Podamy skład 8 sierpnia" - wskazał Maciejewski.

Według jednej z symulacji do nowego indeksu wejdą nowe sektory - media i metalowy. Udział banków w nowym indeksie spadnie do 32 proc. wobec 35,5 proc. obecnie. Udział ostatnich 10 spółek w kapitalizacji indeksu będzie wynosić 10 proc.

W nowym indeksie WIG30 liczba reprezentantów branży zostanie ograniczona do 7, a waga pojedynczej spółki do 10 proc. Wartość bazowa to 31 grudnia 2012 i 1 tys pkt.

WIG30 będzie indeksem cenowym, który nie będzie uwzględniać dywidend, a WIG30TR (total return) będzie indeksem dochodowym uwzględniającym dywidendy i praw poboru. GPW rozpocznie ich kwotowanie 23 września.

Obecnie giełda kalkuluje 26 indeksów.

Giełda Papierów Wartościowych prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. GPW rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 9 listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.