W kontekście postępującego starzenia się społeczeństw, jednym z najważniejszych wskaźników strukturalnych jest długość życia w zdrowiu mieszkańców Europy. Określa on średnią liczbę pozostałych lat życia w zdrowiu bez niepełnosprawności i pokazuje, jak długo Europejczycy mogą cieszyć się zdrowiem niezakłóconym ograniczeniami w ich aktywności.

Według ostatnich dostępnych kompleksowych danych Eurostatu za 2011 rok , przeciętny Europejczyk od momentu narodzin mógł przeżyć w zdrowiu 61,8 lat, a Europejka – 62,2 lat (średnia dla całej UE). To odpowiednio 80 proc. i 75 proc. średniej długości życia mężczyzn i kobiet w UE.

Zdrowy jak Szwed, zdrowa jak Maltanka

Kobiety w 2011 roku żyły średnio o 5,7 lat dłużej od mężczyzn. Zdecydowana większość tych lat wiązała się jednak z ograniczeniami aktywności spowodowanymi różnego rodzaju chorobami. Dlatego biorąc pod uwagę długość życia w zdrowiu, różnica między płciami wyraźnie się zmniejsza i wynosi już tylko 3 miesiące na korzyść kobiet.

Reklama

Europejskim liderem, jeśli chodzi o długość zdrowego życia mężczyzn, jest Szwecja. Przeciętny Szwed może cieszyć aż 71,1 latami życia bez zdrowotnych ograniczeń. Na drugim miejscu znajduje się Malta (70,3 lat), a na trzecim i czwartym – Norwegia (69,9 lat) i Islandia (69,89 lat). Z kolei najmniej lat zdrowego życia mają przed sobą mieszkańcy Słowacji.

Mężczyźni żyją tu w zdrowiu średnio 52,1 lat. Kolejne pozycje zajmują Łotwa (53,7 lat) oraz Słowenia (54 lata).
W przypadku kobiet, najdłuższym życiem w zdrowiu mogą poszczycić się mieszkanki Malty (70,7 lat) i Szwecji (70,2 lata) oraz Norwegii (70 lat). Na drugim biegunie znajduje się Słowacja (52,7 lat), Słowenia (53,8 lat) oraz Łotwa (56,7 lat).

W Polsce średnia długość życia w zdrowiu dla mężczyzn wynosi 59,1 lat, a dla kobiet - 63,3 lata. To odpowiednio 81,4 proc. i 78 proc. oczekiwanej długości życia.

>>> Czytaj też: Wzrasta liczba Polaków cierpiących na choroby psychiczne

Przepaść między krajami Europy

W całej Unii oczekiwana długość życia mężczyzn waha się od 68,1 lat na Litwie, do 79,9 lat w Szwecji. To 11,8 lat różnicy. Podobne porównanie dla kobiet pokazuje, że najkrócej żyją mieszkanki Bułgarii (77,8 lat), a najdłużej – Francji (85,7 lat). Daje to 7,9 lat różnicy. Jeśli weźmiemy jednak pod uwagę średnią długość życia w zdrowiu, rozbieżność między krajami UE jeszcze mocniej się pogłębia. W przypadku mężczyzn, różnica między długością życia w zdrowiu mieszkańców Słowacji (52,1 lat) i Szwecji (71,1 lat) wynosi aż 19 lat. W przypadku kobiet, różnica między Słowacją (52,1 lat zdrowego życia) a Maltą (70,7 lat) sięga 18,4 lat.

Jak podkreśla Komisja Europejska, dowodzi to, jak wielka jest przepaść pod względem jakości życia w poszczególnych krajach wspólnoty.

>>> Polecamy: Fabrykowanie chorób, czyli niewidzialna wojna o portfel klienta

Polska w ogonie rankingu wydatków na zdrowie

Stan zdrowia Europejczyków jest uzależniony nie tylko od czynników genetycznych, środowiskowych, uwarunkowań kulturowych czy też statusu socjoekonomicznego ale także od stopnia rozwoju opieki medycznej w danym kraju. Choć w całej Europie systemy opieki zdrowotnej są bardzo odmiennie zorganizowane, zdecydowana większość mieszkańców naszego kontynentu, uważa, że powszechny dostęp do dobrej opieki medycznej powinien być podstawowym prawem każdego obywatela.

Jak wynika z danych Eurostatu za 2009 rok, tylko w pięciu krajach członkowskich UE publiczne wydatki na opiekę medyczną przekraczały 11 proc. PKB. Chodzi o Francję, Niemcy, Holandię, Danię i Belgię. O zdrowie mieszkańców dobrze dba także nienależąca do Unii Szwajcaria (wydatki na zdrowie sięgają niemal 12 proc. PKB). Najmniej na opiekę medyczną względem PKB wydają Rumunia (niecałe 6 proc. PKB) i Estonia (mniej niż 7 proc. PKB). W niechlubnej czołówce znalazła się też Polska. Publiczne wydatki na opiekę zdrowotną stanowią w naszym kraju około 7 proc. PKB.

„Zdrowie społeczeństwa jest jednym z podstawowych filarów warunkujących siłę gospodarki. Od stanu zdrowia obywateli zależą takie czynniki, jak produktywność siły roboczej, podaż pracy, kapitał ludzki czy wydatki publiczne. Inwestowanie w zdrowie to jeden z priorytetów strategii Europa 2020, która ma na celu zapewnienie zrównoważonego wzrostu gospodarczego” – czytamy w raporcie Eurostatu.

>>> Czytaj też: Struktura wydatków socjalnych w UE: Polska wydaje najwięcej na renty i emerytury



ikona lupy />
Bieżące wydatki na opiekę zdrowotną w 2009 r. jako proc. PKB / Forsal.pl