Dziennik Gazeta Prawna

 • Polityka społeczna w Polsce: nie ma pieniędzy dla bezrobotnych

Większość urzędów pracy nie ma już ani grosza na pomoc bezrobotnym. Ministrowi pracy brakuje siły przebicia, więc nie uda mu się wywalczyć więcej pieniędzy. Czytaj więcej >>>

 • Moskwa wywiera presję na Ukrainę i Mołdawię, by nie integrowały się z UE

Kreml nadal bardzo chce pociągać za sznurki. Rosja zrobi wszystko, by udaremnić plany integracji Mołdawii i Ukrainy z Unią Europejską. Czytaj więcej >>>

 • Tomasz Suchański: Sieć nie zagrozi Biedronce

Tomasz Suchański, dyrektor generalny sieci Biedronka: - Opłaty kartowe muszą być porównywalne z kosztami gotówki. Czytaj więcej >>>

Puls Biznesu

 •  Rekordowo dużo Polaków założyło własną firmę

W pierwszym półroczu zarejestrowano ponad 184 tysiące działalności gospodarczych - pisze "Puls Biznesu". Jeśli takie tempo się utrzyma, do końca roku własny biznes będzie miało 3 miliony Polaków. Czytaj więcej >>>

 •  Duka przejdzie w polskie ręce

Szwedzka sieć sklepów ze sprzętem kuchennym, notująca słabe wyniki, jest na celowniku grupy Grass z Płońska - dowiedział się "PB". Do UOKiK wpłynął wniosek w sprawie przejęcia sieci sklepów Duka, która ma 30 placówek w galeriach handlowych w całej Polsce i prowadzi sklep internetowy. Szwedzi przegrywają z Polakami bitwę o handel, przynajmniej w branży wyposażenia wnętrz.

 • Rewolucja w Warsie

Wars oswaja tablety - pisze "PB". Multimedialne menu, możliwość zamawiania dań do przedziału przez tablet czy komórkę - taka rewolucja marzy się Pawłowi Dudkowi, który od miesiąca jest prezesem sieci kolejowych restauracji Wars. - Czas na wiele wyzwań. Musimy wdrożyć program wymiany kas fiskalnych w wagonach sypialnych i kuszetkach. Chcemy też przy okazji wprowadzić kilka nowinek technologicznych - zdradza Dudek gazecie. 

Rzeczpospolita

 • Egipt wciąż kusi

Większość polskich turystów nie rezygnuje z wykupionych wakacji w ogarniętym konfliktem kraju – donosi „Rz”.

Największe biura podróży postanowiły, że na razie nie zaprzestaną latać nad Morze Czerwone. Według informacji „Rz” zaledwie co piąty klient biur chciałby zrezygnować z Egiptu i zamienić go na inny kierunek. Mimo, że to kosztuje, biura zdecydowały się nie pobierać dodatkowej opłaty.

 • Brak prawa o OZE grozi wielkimi karami

Nowa odsłona batalii o zieloną energię. Bez nowych zasad możemy płacić setki milionów złotych kar, a potem dokupić tę energię od innych – za miliardy.

Wkrótce wejdą w życie przepisy tzw. małego trójpaku, który zmodyfikował prawo energetyczne. Ale nawet prezydent Bronisław Komorowski zaapelował o dalsze prace nad tzw. dużym trójpakiem, który uzdrowiłby sytuację w sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE).

Z analiz, do których dotarła gazeta, wynika, że z 18 przepisów dyrektywy, które powinny zostać zaimplementowane, cztery wprowadzono w całości, sześć w sposób oceniany przez prawników jako niepełny lub nieprawidłowy, a ośmiu nie wdrożono w ogóle. Tymczasem kara za rok niedostosowania przepisów krajowych do wymogów UE wynosi ok. 200 mln zł.

 • NBP zainterweniuje na rynku?

Narodowy Bank Polski (NBP) będzie mógł kupować będzie mógł kupować i sprzedawać dłużne papiery wartościowe poza tzw. operacjami otwartego rynku. Takie zmiany w przepisach szykuje Ministerstwo Finansów.

Oznacza to, że NBP mógłby skupować z rynku obligacje rządowe, tak jak robią to największe banki centralne na świecie: Bank Anglii, Bank Japonii czy amerykański Fed. To ciężka broń – oceniają ekonomiści.

 • Węgierskie ostrzeżenie dla Polski

Nigdy nie kryłem, że w sprawach gospodarczych jestem liberałem. […] Gdyby polski rząd zdecydował się na nacjonalizację otwartych funduszy emerytalnych, popełniłby poważny błąd. To, jak inwestorzy traktują dziś Węgry, powinno być ostrzeżeniem – mówi w wywiadzie dla „Rz” Karl Sevelda, prezes Raiffeisen Bank International.

[…] restrukturyzujemy nasz węgierski biznes. Zamknęliśmy już część placówek, zwolniliśmy część pracowników. Politykę węgierskiego rządu uważamy za krótkowzroczną. […] Duszenie biznesu – także banków – nadmiernymi podatkami gospodarce nie sprzyja. Tak jak nie sprzyja jej podatek od transakcji finansowych, forsowany w strefie euro.

Gazeta Wyborcza

 •  Otyłość – problem zdrowotny, biznesowy i polityczny

Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Nadwagę ma już 29 proc. 11-latków, grubsze są tylko dzieci z Grecji, Portugalii, Irlandii i Hiszpanii. Jak tak dalej pójdzie w ciągu dekady, w tej niechlubnej konkurencji dogonimy rekordzistów z Ameryki. Epidemia otyłości nie byłaby możliwa bez wielkich producentów żywności, którzy zarabiają na niej ogromne pieniądze. „Tyjesz – płacisz. Chcesz się odchudzić – znów płacisz. Często tym samym firmom” – pisze „GW”.

 • Mniej pracy w tyskim Fiacie

Po wakacjach fabryki aut wznowiły produkcję. Ale w tyskiej fabryce Fiat zmaleje zatrudnienie, a na plany poznańskiej fabryki VW wpłynąć mogą antydumpingowe cła Rosji na samochody dostawcze. W I kw. Fiat zwolnił grupowo 1,4 tys. osób, rezygnując z produkcji na trzecią zmianę. Jednak potem do lipca włoski koncern spośród zwolnionych zatrudnił na umowy terminowe 150 osób, a nawet produkował auta w soboty. Teraz ta grupa zostanie zmniejszona – od 2 września do końca listopada tyska spółka Fiata zamierza zatrudnić na umowach terminowych tylko około 50 pracowników.