Decyzję w tej sprawie musi podjąć prezydent Barack Obama - oświadczył amerykański Sekretarz Obrony Chuck Hagel, który przebywa z wizytą w Malezji.

"Prezydent Obama zlecił Departamentowi Obrony przygotowanie opcji wojskowych dla wszystkich rodzajów wojsk. Zrobiliśmy to i pozostajemy w gotowości realizacji każdej z opcji jeśli prezydent zdecyduje o zastosowaniu którejś z nich"- powiedział Hagel dziennikarzom w Kuala Lumpur.

Przed kilkoma godzinami Barack Obama konsultował się ze swoimi doradcami ds. bezpieczeństwa ws. Syrii. Wczoraj poinformowano, że Stany Zjednoczone przegrupowują swoje morskie siły zbrojne na Morzu Śródziemnym.

Szacuje się, że w wojnie domowej w Syrii, trwającej od ponad 2 lat, życie straciło ponad 100 tysięcy osób. Sytuacja stała się jeszcze bardziej dramatyczna po domniemanym ataku gazowym pod Damaszkiem z wtorku na środę , w którym zginęło- według sił opozycyjnych- około 1300 osób. W internecie publikowane były zdjęcia i filmy przedstawiające ofiary. Bojownicy oskarżają o użycie trującego gazu wojska rządowe, rząd Baszara al-Assada zaprzecza jakoby użył broni chemicznej przeciw rebeliantom. Jednocześnie władze Syrii uniemożliwiają ekspertom z ONZ przyjazd na miejsce domniemanego ataku.

Syria. Fot. fpolat69 / Shutterstock.com / ShutterStock