Dziennik Gazeta Prawna

 • Haga i Londyn nie dla Polaków. Mamy się wynosić

Europa, choć powoli wychodzi z recesji, coraz wyraźniej gra na antyimigranckich sentymentach związanych z rynkiem pracy. Ofiarą nagonki, która ma miejsce głównie w Holandii i Wielkiej Brytanii coraz częściej padają Polacy. Nie tylko ci, którzy wykonują proste prace. Czytaj więcej >>>>

 • OFEnsywa rządu straciła impet

Negocjacje toczą się w trójkącie kancelaria premiera, Ministerstwo Pracy i resort finansów. Czytaj więcej >>>>

Reklama
 • PKP Cargo bliżej giełdowego debiutu giełdowego

Zarząd kolejowej spółki udało się czasowo zażegnać konflikt z załogą grożącą strajkiem. Czytaj więcej >>>>

Rzeczpospolita

 • Gazprom obalił bułgarski rząd

„Nie zdawałem sobie sprawy, że ktoś może tak sprawnie wywołać strajki i niepokoje społeczne i że tak szybko uda się znaleźć nowy rząd, który potulnie zgodzi się na projekt szkodliwy dla interesów kraju” – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” były wicepremier i minister finansów Bułgarii. Symeon Djankow tłumaczy, że wszystko zaczęło się od protestów przeciwko wzrostom cen energii oraz poszukiwaniu gazu łupkowego.

Już wcześniej ceny energii w Bułgarii były wysokie, a na tym etapie rząd negocjował z Gazpromem wysokość cen dostarczanego przez tę firmę gazu i, jak przekonuje Djankow, oczywiste było, że surowiec musi być tańszy. Wtedy nagle Gazprom za plecami rządu ogłosił podwyżkę cen. Chodziło o wywołanie niepokojów społecznych, co rosyjskiemu monopoliście się udało. Były minister finansów wyjaśnia także, że dzięki sprawnym intrygom strony rosyjskiej doszło do wznowienia projektów dwóch niekorzystnych dla Bułgarii inwestycji – budowy elektrowni atomowej Belene oraz gazociągu Burgas-Alexandroupoli. Cała rozmowa w „Rzeczpospolitej”.

 • Posłowie pozbawią związkowców pensji

„Rzeczpospolita” dotarła do szczegółów poselskiego projektu zmian w ustawie o związkach zawodowych. Przewiduje on, że działacze stracą nie tylko tzw. etaty związkowe, czyli prawo do wynagrodzenia bez konieczności świadczenia pracy. Posłowie chcą również odebrać im pomieszczenia niezbędne do prowadzenia działalności i obciążyć zbieraniem składek członkowskich. Posłowie przygotowują też raport o rzeczywistych kosztach działania związków zawodowych. Jako obrazowy przykład Michał Jaros, przewodniczący sejmowego zespołu ds. wolnego rynku, podaje roczny koszt pensji ponad trzystu etatowych związkowców, który wynosi 41 mln zł. - Te zmiany zahamują ruch związkowy i faktycznie go zlikwidują - twierdzi Piotr Duda, szef NSZZ „Solidarność".

Puls Biznesu

 • PZU wypłaci akcjonariuszom miliardy

PZU chce podzielić się z akcjonariuszami nadwyżką kapitału. Może do nich trafić nawet 5 miliardów złotych - wynika z wyliczeń Pulsu Biznesu. Pomysł zarządu PZU, musi jeszcze zaakceptować rada nadzorcza. Czytaj więcej >>>

 • PKP odbudują silną markę

Choć spółkę PKP czeka likwidacja, kolej chce poprawić swój wizerunek. Pierwszym krokiem do kompleksowego budowania silnej marki ma być nowe logo na składach Pendolino. Za dwa lata PKP mają być postrzegane przez pasażerów z znacznie lepszym świetle niż do tej pory. PKP będą informować o podziale kompetencji poszczególnych spółek, będą lepiej dbać o czystość w pociągach i na dworcach oraz położą większy nacisk na punktualność i poprawę bezpieczeństwa. Jak pisze Puls Biznesu, PKP zatrudniły już mobilnych informatorów na 19 największych dworcach, wprowadzają także system jednej kolejki i zamierzają powołać rzecznika praw klienta.

 • Oto branże, które pierwsze odczują koniec kryzysu

Media, banki, motoryzacja i budowlanka to branże, w które warto teraz inwestować. Zdaniem ekspertów, z którymi rozmawiał Puls Biznesu, spółki z tych sektorów jako pierwsze skorzystają na nadchodzącym ożywieniu gospodarczym. Lepsza sytuacja w gospodarce oznacza większe wydatki na reklamę, więc spółki medialne powinny zyskiwać na wartości. Liderem w tej dziedzinie ma być TVN. W opinii analityków, inne spółki warte uwagi inwestorów, to działający w branży budownictwa przemysłowego Projprzem, finansowy Getin Noble Bank, Open Finance, deweloperzy Dom Dewelopment i Robyg, a także Gino Rossi, powiązane z motoryzacją ACE i Dębica czy spółka Rawplug.

Gazeta Wyborcza

 • Zawód: historyk korporacji

Od kiedy McDonald’s liczy kalorie? Kto fotografował nagiego prezesa agencji Reutera? Skąd wiadomo, że Bank Gospodarstwa Krajowego podczas okupacji trzymał pieniądze Szarych Szeregów i oddziałów wykonujących wyroki w imieniu Polskiego Państwa Podziemnego? Uniwersytet Hamburgerów w siedzibie głównej McDonald’s jest połączeniem ośrodka szkoleniowego z muzeum. Gości otaczają zawieszone w gablotach pierwsze uniformy pracowników firmy, repliki dawnych ulotek reklamowych i zabawki, które gigant dodawali do swoich zestawów dla dzieci na całym świecie. Nad wszystkimi skarbami korporacji czuwa Mike Bullington , etatowy historyk McDonald’s od 2005 roku. Pracę zaczynał w 1987 roku w Kraft Foods. Międzynarodowe korporacje mają własnych historyków od dawna. Według „New York Timesa” etety dla historyków na potęgę zaczęły powstawać pod koniec lat 90., gdy nasiliły się doniesienia o współpracy firm z Trzecią Rzeszą. Agencja informacyjna Thomson Reuters, na przykład, otworzyła firmowe archiwum w 1985 r. Jej historyk John Entwisle opisuje najciekawsze zdarzenia z przeszłości na firmowym blogu "The Knowledge Effect”.

 • Bitcon: wirtualna waluta, realny kłopot

Niemiecki resort finansów właśnie wyznał biotcon za legalną jednostkę rozliczeniową do prywatnych transakcji. Nasze ministerstwo tak daleko się nie posunęło, ale uważa, że wymianę biotconów na waluty należy opodatkować. Tymczasem wirtualnej waluty zakazuje, na przykład, Bank Tajlandii.

Polska The Times

 • Grozi nam wojna Rosji z Ukrainą o zmierzanie w kierunku Europy?

Ukraina jest coraz bliżej podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Ciągle nie wiadomo jednak jak zareaguje Rosja – a nie można wykluczyć, że Rosja będzie gotowa naprawdę na wiele, by zablokować Ukrainie drogę do Europy. Umowa Ukrainy z UE byłaby dowodem na to, że rząd Tuska nie tylko prowadzi politykę ciepłej wody w kranie – pisze „Polska”.