Ten zaburzyłby plan prywatyzacji PKP Cargo, którego giełdowy debiut zapowiedziano na IV kw. tego roku. Władze firmy porozumiały się ze związkowcami w sprawie pakietu gwarancji pracowniczych. Jak podała spółka, zawiera on regulacje w zakresie gwarancji zatrudnienia, zakładowego układu zbiorowego pracy, premii prywatyzacyjnej w formie akcji pracowniczych i reprezentowania pracowników w organach firmy. Longin Komołowski, mediator sporu, szczegółów nie zdradza.

Nieoficjalnie mówi się, że strony porozumiały się w kwestii wypłaty premii za I kw. oraz nagród z zysku za 2012 r. Portal KurierKolejowy. eu podaje, że pracodawca wypłaci pod koniec roku 1300 zł premii uznaniowej każdemu zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę.

>>> Czytaj też: Jest porozumienie PKP Cargo ze związkowcami

Zarząd przyznał też związkom zawodowym prawa do desygnowania członka zarządu i przedstawiciela do rady nadzorczej. Spór z załogą trwa od lipca. W połowie zeszłego miesiąca, w referendum strajkowym, ponad 95 proc. załogi PKP Car - go opowiedziało się za podjęciem protestu, jeśli postulaty strony związkowej nie zostaną spełnione.

Związki domagały się początkowo 6-letniej gwarancji zatrudnienia, nagród z zysku za 2012 r. i wzrostu pensji zasadniczej od 1 czerwca tego roku o 450 zł. Ostatecznie spór zbiorowy zawieszono do końca grudnia 2013 r. W styczniu przyszłego roku mają być wznowione rozmowy na temat podwyżki płac. Obecnie 100 proc. akcji PKP Cargo należy do PKP. Na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych ma być sprzedanych od 25 do 50 proc. papierów przewoźnika. Pakiet kontrolny zachowają