Jak co roku agencja Bloomberg przedstawiła listę pięćdziesięciu najbardziej wpływowych osób. Zobacz, w czyje słowa wsłuchuje się świat finansów.

Wpływ uwzględnionych w zestawieniu osób na świat finansów odbywa się na różny sposób: poprzez kreowanie polityki gospodarczej, zasiadanie za sterami wielkich przedsiębiorstw, czy też zarządzanie gigantycznymi sumami gotówki.

Ale oddziaływanie na rynki ma nie tylko „twardy” charakter – odbywa się także poprzez kształtowanie idei, nadawanie tonu debacie ekonomicznej, czy też działalność naukową.

Dlatego na liście znaleźli się zarazem wpływowi politycy, innowatorzy biznesu, profesorowie ekonomii, jak i działacze na rzecz dostępu do edukacji czy zwalczania biedy.

Postaci tych nie sposób ze sobą porównać, dlatego też Bloomberg podzielił wpływowe osoby na pięć kategorii: bankierzy, decydenci, zarządzający funduszami, biznesmeni oraz liderzy opinii.

Reklama

Jak powstaje ranking?

Typując kandydatów autorzy rankingu oparli się na wiedzy redaktorów i dziennikarzy z 146 oddziałów agencji Bloomberg z całego świata.

Długa kariera nie gwarantuje miejsca na liście – bardziej liczą się ostatnie osiągnięcia. Jednak wybitne osobowości, takie jak Warren Buffet czy Carl Icahn, pokazują, że można połączyć ze sobą te dwie rzeczy. To jednak nieliczne wyjątki.

Zaledwie siedem z pięćdziesięciu sylwetek pojawiły się na liście we wszystkich trzech ostatnich edycjach. O tym, jak dynamiczna jest światowa gospodarka świadczyć może fakt, że w tym roku aż 36 nazwisk pojawiło się w zestawieniu po raz pierwszy.

Należy pamiętać, że przedstawione zestawienie nie jest rankingiem – nazwiska ułożone są w kolejności alfabetycznej, a wyższa pozycja na liście nie świadczy o większym wpływie na świat gospodarki.

Bankierzy

  • Paul Achleitner – przewodniczący rady nadzorczej Deutsche Banku. Achleitner powszechnie uważany jest za przywódcę na froncie walki z regulatorami, którzy chcieliby nałożyć ograniczenia na działalność największych instytucji finansowych.
  • Lloyd Blankfein – CEO Goldman Sachs. Kierowana przez niego firma to jeden z najważniejszych doradców finansowych na świecie. Po pomoc do Goldman Sachs zwracają się rządy, firmy i najbogatsi ludzie świata. >>> Czytaj także: Szef Goldman Sachs najlepiej opłacanym bankierem w Ameryce
  • Ana Patricia Botin – CEO Santander UK. Córka prezesa grupy Santander kieruje brytyjską spółką zależną hiszpańskiego giganta. Jest pretendentem numer jeden do objęcia w przyszłości sterów całego banku.
  • Jamie Dimon – CEO JPMorgan Chase. „Złoty chłopiec od trudnych transakcji”, jak był niegdyś nazywany, w podwójnej roli dyrektora zarządzającego i prezesa zarządu przetrwał głośny skandal zarządczy, który wstrząsnął bankiem. Zysk spółki w drugim kwartale wzrósł o 31 proc., jednak wciąż nie jest pewne, jak dla Dimona zakończy się sprawa „London Whale”. >>> Czytaj więcej
  • Isabelle Ealet – współkierująca departamentem papierów wartościowych w Goldman Sachs. Na tej najwyżej postawionej kobiecie w strukturach banku w dużej mierze spoczywa odpowiedzialność za przychody spółki.
  • Sergio Ermotti – CEO UBS AG. W obliczu kurczących się przychodów z segmentu inwestycyjnego zarządzanie majątkiem staje się dla największego szwajcarskiego banku coraz ważniejszym źródłem zysków. Ermotti przechwala się, szwajcarski gigant utrzymuje relacje z połową światowych miliarderów.
  • Jiang Jianqing – Prezes Industrial & Commercial Bank of China. Stojący na czele największego chińskiego banku Jiang musi stawić czoła potężnemu wyzwaniu w postaci wzrostu liczby zagrożonych kredytów. Jednocześnie zysk banku i zwrot z kapitału wzrosły w ubiegłym roku o 10 proc.
  • Gordon Nixon – CEO Royal Bank of Canada. RBC jest instytucją, która regularnie pojawia się w czołówce najsilniejszych banków świata. Nixon jest zwolennikiem delewarowania jako sposobu na zwiększenie bezpieczeństwa banków. >>> Poznaj najsilniejsze banki świata
  • Ruth Porat – Dyrektor Finansowy Morgan Stanley. Na stanowisku CFO Porat wzmocniła bilans inwestycyjnego giganta. Jak ostatnio zapewniła inwestorów, „płynność jest święta”.
  • John Stumpf – CEO Wells Fargo. Dyrektor zarządzający największej w USA instytucji udzielającej kredytów hipotecznych będzie musiał pokazać, że jest w stanie utrzymać bank w dobrej kondycji w sytuacji, gdy Rezerwa Federalna ograniczy program luzowania ilościowego.

Decydenci

  • Akira Amari – Minister ds. odrodzenia gospodarczego Japonii. Amari jest kluczową postacią w realizacji programu gospodarczego premiera Shinzo Abe. Odpowiada za rządowy program stymulacyjny, ograniczenie deficytu programów socjalnych i negocjacje nad umową o handlu transpacyficznym.
  • Preet Bharara – Prokurator z Nowego Jorku. To on odpowiedzialny jest za śledztwo przeciwko jednej z największych firm finansowych na Wall Street – SAC Capital Advisors. Pracownicy tej instytucji oskarżani są o insider trading, czyli wykorzystywanie przy grze na giełdzie nieformalnie pozyskanych informacji. Według Bharary założona przez miliardera Stevena Cohena firma jest „silnym magnesem dla oszustów”.
  • Mark Carney – prezes Bank of England. Były szef kanadyjskiego banku centralnego odpowiada obecnie za politykę monetarną Wielkiej Brytanii i jest pierwszym obcokrajowcem na tym stanowisku od chwili utworzenia BoE w 1694 r. Dążąc do obniżenia kosztów pożyczek stawia na przejrzystą politykę informacyjną.
  • Mario Draghi – prezes Europejskiego Banku Centralnego. Do strefy euro powraca wzrost gospodarczy, a ceny obligacji najbardziej zadłużonych państw rosną. W ubiegłym roku Draghi zapowiedział, że do zachowania euro zrobi „wszystko co konieczne”. I wydaje się, że obietnicy dopełnia. >>> Więcej: Mario Draghi - osoba nr 1 w strefie euro. Ważniejszy od Merkel
  • Jacob J. Lew – Sekretarz Skarbu USA – zbliżające się spory o kształt budżetu, limit zadłużenia i automatyczne cięcia wydatków pokażą, jak dobrym negocjatorem jest następca Timothy F. Geithnera.
  • Ngozi Okonjo-Iweala – Minister finansów Nigerii. Skarbniczka najludniejszego państwa Afryki pracowała w przeszłości w Banku Światowym, którego była wiceprezesem. 
  • Raghuram Rajan – od kilku dni stoi na czele banku centralnego Indii. W 2005 roku ostrzegał, że finansowe innowacje grożą stabilności systemu finansowego. >>> Czytaj więcej o człowieku, który przewidział kryzys finansowy
  • Mary Jo White – prezes amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełdy (SEC). W przeszłości rozprawiała się ze grupami przestępczymi, teraz depcze po odciskach kolejnym zarządzającym funduszami. Jak wspomniał niegdyś Barack Obama, z Mary Jo White lepiej nie zadzierać.
  • Xiao Gang – prezes Chińskiej Komisji Papierów Wartościowych. Mianowany w marcu główny „nadzorca” w rządzie Xi Jinpinga odpowiada za stabilność systemu finansowego Państwa Środka.
  • Janet Yellen – obecna wiceprzewodnicząca Rezerwy Federalnej jest jedną z dwóch osób typowanych na następcę Bena Bernanke. Niezależnie od tego, czy przewodniczącym zostanie ona, czy też Larry Summers, jej sposób komunikowania się z rynkiem zapisze się w historii.

Zarządzający funduszami

  • Hamed bin Zayed Al Nahyan – dyrektor zarządzający Abu Dhabi Investment Authority. Nie wiadomo jaką dokładnie kwotą dysponuje ADIA, ale szacunki sięgają 500 mld dolarów. Tak czy inaczej, jest to jeden z największych państwowych funduszy inwestycyjnych, który przyciąga najwybitniejsze talenty finansowe świata.
  • Leon Black – współzałożyciel Apollo Global Managem odpowiada za największy zysk osiągnięty kiedykolwiek w branży private equity. Inwestując w giganta chemicznego LyondellBasell 2 mld dolarów, udało mu się wzbogacić o kwotę 9,6 mld dolarów.
  • Mary Erdoes - CEO JPMorgan Asset Management zarządza w banku kwotą 2,2 bln dolarów.
  • Larry Fink – współzałożyciel firmy BlackRock, która zarządza aktywami o wartości 3,9 bln dolarów. >>> Więcej: Laurence Fink - sprowokował kryzys, a potem na nim zarobił
  • Carl Icahn - prezes Icahn Enterprises wypracował w 2012 roku jeden z najwyższych zwrotów w branży. I w dodatku nie jest pazerny – jako wynagrodzenie dostaje od firmy jednego dolara rocznie.
  • Daniel Ivascyn – dyrektor zarządzający Pacific Investment Management. W rankingu najwyższych zwrotów Bloomberga w kategorii “obligacje” kierowany przez niego fundusz Pimco Income Fund zajął pierwsze miejsce.
  • Daniel Loeb - założyciel Third Point to tzw. „inwestor aktywista”. Jego firma jest jednym z największych akcjonariuszy Sony, a sam Loeb wywołał spore zamieszanie propozycją podziału technologicznego tej firmy.
  • Helena Morrissey - CEO Newton Investment Management. Ta bizneswoman jest założycielką „Klubu 30 procent” działającego na rzecz zwiększania zatrudnienia kobiet w zarządach firm. Jest jednocześnie zdeklarowaną przeciwniczką odgórnie narzuconych parytetów.
  • Stephen Schwarzman - współzałożyciel Blackstone Group, jednego z największych funduszy private equity na świecie.
  • Dominique Senequier - CEO Axa Private Equity, zarządza kwotą 32 mld dolarów.

Biznesmeni

  • Jeff Bezos – o założycielu Amazon.com zrobiło się ostatnio bardzo głośno z powodu jego decyzji o zakupie gazety Washington Post.
  • Warren Buffett – “Mędrca z Omaha” nie trzeba przedstawiać. Obserwuje go cały finansowy świat. >>> Czytaj też: Inwestycje według Warrena Buffetta. Oto garść porad od “Wyroczni z Omaha”
  • Ivan Glasenberg - CEO Glencore Xstrata. Glanesberg liczy się na rynku, bowiem kierowana przez niego firma to największy koncern zajmujący się wydobywaniem i handlem surowcami.
  • Lee Kun Hee - prezes Samsung Electronics – pod jego kierownictwem Samsung wyprzedził Apple na globalnym rynku smartfonów i przekształcił firmę bazującą na kopiowaniu innych rozwiązań w lidera innowacji.
  • Jorge Paulo Lemann - współzałożyciel 3G Capital Inc. Wraz z funduszem Warrena Buffetta, pod kierownictwem Paulo Lemanna firma 3G Capital dokonała największej w historii transakcji w branży spożywczej – zakupu Heinza za 28 mld dolarów.
  • Maurice Levy - CEO Publicis Groupe – po połączeniu w przyszłym roku Omicom Group z Publicis Groupe (o ile finalnie do niego dojdzie) kierowana przez Levy’ego firma stanie się największym przedsiębiorstwem reklamowym na świecie.
  • Marissa Mayer - CEO Yahoo! – jedna z najbardziej utalentowanych programistek i menedżerek w Dolinie Krzemowej. Najmłodsza kobieta CEO globalnej spółki w USA. >>> Czytaj też: Marissa Mayer: szefowa Yahoo! i żelazna dama internetu
  • Dilip Shanghvi – założyciel Sun Pharmaceutical Industries jest jedną z pięciu najbogatszych osób w Indiach.
  • Masayoshi Son – założyciel SoftBank wyznaczył sobie ambitny cel do spełnienia – chce być właścicielem największego operatora telefonii komórkowej na świecie. Tegoroczne przejęcie Sprint Nextel przybliża go do tego celu.
  • Alisher Usmanov - założyciel OAO Metalloinvest Holding. Praca w Gazpromie dała mu kontakty. Branża metalurgiczna i wydobywcza pozwoliły zdobyć fortunę. Inwestycje w branży technologicznej uczyniły z niego najbogatszego człowieka w Federacji Rosyjskiej.

Liderzy opinii

  • Dan Ariely - profesor Duke University. W swoim bestsellerze “The Honest Truth About Dishonesty” ten behawioralny ekonomista tłumaczy dlaczego i w jakich okolicznościach ludzie oszukują – jego twórczość odbiła się na Wall Street szerokim echem. >>> Polecamy: Tylko ekonomia behawioralna może wyjaśnić kryzys i chaos na rynkach
  • Esther Duflo – profesor Massachusetts Institute of Technology. Zajmuje się tematyką ubóstwa, w której wykorzystuje niedoceniane w ekonomii metody eksperymentalne.
  • Robert Gordon - profesor Northwestern University - ekonomiści z Wall Street próbują przewidzieć stopy wzrostu, akademicy zajmują się ich badaniem. Gordon prezentuje kontrowersyjny pogląd, zgodnie z którym w nadchodzących dekadach PKB na osobę w USA nie wzrośnie w zasadzie w ogóle.
  • Salman Khan - założyciel Khan Academy. Były analityk funduszu hedgingowego zaczynał ucząc przez internet swojego kuzyna. Dekadę później działalność Khana nabrała nieco rozmachu: na jego portalu edukacyjnym zamieszczonych jest ponad 4,5 tys. filmów, z których korzystają miliony użytkowników. >>> Czytaj więcej o Salmanie Khanie
  • Paul Krugman - profesor Princeton University. Laureat Nagrody Nobla i jeden najostrzejszych języków w debacie ekonomicznej. W dyskusji bezlitosny dla oponentów, na łamach New York Times prowadzi bloga o wymownym tytule “Sumienie liberała”.
  • Michael Mann - profesor Pennsylvania State University Mann jest klimatologiem i wraz ze współpracownikami pokazał światu tzw. wykres kija hokejowego, który pokazuje gwałtowny wzrost temperatury na świecie w ostatnim stuleciu.
  • Elon Musk - założyciel Tesla Motors. Jego przedsiębiorstwo buduje tygodniowo 400 samochodów, ale Musk wybiega myślami poza przemysł motoryzacyjny. Jego najnowszym pomysłem jest Hyperloop – projekt sieci rur z przemieszczającymi się w środku kapsułami. >>> Czytaj więcej
  • Sheryl Sandberg – dyrektor operacyjny Facebooka. Jest jedną z liderek walki o większy udział kobiet na wysokich stanowiskach menedżerskich.
  • Michael Woodford - profesor Columbia University – do jego dorobku naukowego sięgają bankierzy centralni na całym świecie, którzy starają się pobudzić wzrost gospodarczy w środowisku stóp procentowych zbliżonych do zera.
  • Andy Xie - niezależny ekonomista. Były pracownik Morgan Stanley dostrzega bańki tworzące się na wielu światowych rynkach. Xie jest zdania, że Chiny nie robią wystarczająco dużo by pobudzić wzrost, a ich gospodarka cierpi z powodu zbyt dużej roli państwowych firm.