Oświadczenie MSZ głosi, że "zgodnie z deklaracją władz syryjskich, liczymy na niezwłoczne przystąpienie Syrii do Konwencji o Zakazie Broni Chemicznej. Polska jest zaangażowana w proces jej implementacji i uniwersalizacji na forum ONZ. Popieramy stanowisko w tej sprawie Wysokiej Przedstawiciel UE do spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Catherine Ashton z 10 września".

Oświadczenie głosi, że "na przestrzeni ostatnich kilku tygodni minister Radosław Sikorski wielokrotnie zwracał uwagę na możliwość objęcia syryjskiej broni chemicznej kontrolą międzynarodową, apelując o wzięcie większej odpowiedzialności za ten proces przez Rosję. Rozmawiał o tym między innymi z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym oraz z ministrami spraw zagranicznych Unii Europejskiej podczas spotkania w Wilnie 7 września".

>>> Czytaj także: "Die Welt": Sikorski autorem planu dla Syrii

"Zamierzamy dalej poszukiwać rozwiązań dyplomatycznych z pełną świadomością, że ich skuteczność zależy od determinacji wspólnoty międzynarodowej i pełnej współpracy władz syryjskich w tej sprawie" - czytamy w oświadczeniu MSZ. "Polska razem z innymi państwami Unii Europejskiej przyjęła wspólne stanowisko, przyłączyła się też do oświadczenia grupy 11 państw G20 potępiającego atak chemiczny w Syrii i będzie postępować w ich duchu. Jesteśmy przekonani, że decyzje o objęciu kontrolą międzynarodową syryjskiej broni chemicznej powinny mieć charakter wiążący, precyzyjnie określać warunki jej przejęcia i zniszczenia oraz wprowadzać mechanizm weryfikacji i sankcji na wypadek nieprzestrzegania zobowiązań. Wzywamy władze syryjskie do pełnej współpracy ze społecznością międzynarodową w tej sprawie" - głosi oświadczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Reklama