PKN Orlen, za pośrednictwem swojej spółki zależnej Orlen Upstream, zawarł umowę, która rozpoczyna procedurę przejęcia 100 proc. akcji notowanej na giełdzie w Toronto kanadyjskiej spółki TriOil Resources Ltd (TriOil) za kwotę 183,7 mln CAD (czyli ok. 562,9 mln zł).

Łącznie z przejmowanym zadłużeniem, wartość transakcji wyniesie ok. 240,1 mln CAD (czyli około 735,7 mln zł).

"Łączna kwota do zapłaty w gotówce przez Orlen Upstream International wynosi około 183,7 mln CAD (czyli około 562,9 mln zł). Uwzględniając zadłużenie netto wraz z kapitałem pracującym, które na dzień 30 czerwca 2013 roku wynosiło 56,4 mln CAD (czyli ok. 172,8 mln zł), łączna wartość transakcji odzwierciedlająca wartość nabywanego przedsiębiorstwa wynosi około 240,1 mln CAD (czyli około 735,7 mln zł), zakładając nabycie wszystkich akcji wynikających z rozliczenia opcji TriOil możliwych do realizacji przy oferowanej cenie za akcje" - głosi komunikat.

Oferta została zaakceptowana przez radę dyrektorów spółki TriOil i będzie rozpatrywana przez jej akcjonariuszy na walnym zgromadzeniu w listopadzie, podano także.

Reklama

Wcześniej Orlen przy wsparciu doradców przeprowadził szczegółowe analizy due diligence aktywów oraz sytuacji finansowej, podatkowej, prawnej, technicznej i oceny środowiskowej TriOil. Plan przejęcia zawiera warunki typowe dla tego rodzaju transakcji, w tym zgodę na jej dokonanie uzyskaną na podstawie minimum 2/3 głosów akcjonariuszy TriOil reprezentowanych na walnym zgromadzeniu oraz odpowiednie zgody sądowe, poinformował koncern.

"Spółka TriOil jest optymalnym celem akwizycyjnym. W przypadku jej nabycia uzyskujemy dostęp do produkujących złóż i jednocześnie dywersyfikujemy geograficznie portfel naszych aktywów. Transakcja zapewni nam również transfer know how z rozwiniętego i zaawansowanego technologicznie rynku kanadyjskiego" - powiedział prezes PKN Orlen Jacek Krawiec, cytowany w komunikacie.

Koncern podkreśla, że jednocześnie "nadal pozostanie silnie zaangażowany w poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce". "Właśnie zakończyliśmy ósmy odwiert i przygotowujemy się do kolejnego zabiegu szczelinowania hydraulicznego, tym razem w Berejowie na Lubelszczyźnie" - dodał Krawiec.

"Przejęcie TriOil Resources wprowadzi PKN Orlen do grona producentów ropy naftowej i gazu ziemnego. Akwizycja rozszerzy również nasze kompetencje w zakresie prowadzenia projektów wydobywczych i umożliwi operowanie na zagranicznych rynkach" - powiedział prezes Orlen Upstream Wiesław Prugar, cytowany w komunikacie.

TriOil zbudowała swój portfel aktywów na obszarach, na których od wielu lat prowadzone jest wydobycie tj. głównie na terenie kanadyjskiej prowincji Alberta, gdzie prowadzi prace na trzech obszarach - Lochend, Kaybob oraz Pouce Coupe ze złożami zlokalizowanymi odpowiednio w formacjach Cardium, Dunvegan oraz Montney. Dzięki zastosowaniu technik wiercenia poziomego oraz nowych technologii wielosekcyjnego szczelinowania otworów wydobywczych TriOil uzyskała dostęp do nowych zasobów w złożach, z których wydobycie rozpoczęto w 2010 roku. Jej łączny potencjał wydobywczy wynosi ok. 20 mln baryłek ekwiwalentu ropy na poziomie kategorii rezerw udowodnionych i prawdopodobnych (określanych jako 2P), podał też Orlen.

W roku 2012 wydobycie węglowodorów TriOil wzrosło o 65 proc. r/r. Z kolei w pierwszych dwóch kwartałach 2013 r. średnie dzienne wydobycie na poziomie ok. 4 tys. baryłek ekwiwalentu ropy było dwukrotnie wyższe niż w porównywalnym okresie 2012 r.

W ostatnich latach TriOil prowadziła również działania zmierzające do zwiększenia obszaru, w którym posiada udziały. Główna część działalności rozciąga się na powierzchni obejmującej ok. 3,5 tys. km2, z czego 1,1 tys. km2 to obszary formacji geologicznych nasycone węglowodorami, z których prowadzone jest wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego.

Przejęcie TriOil przez Orlen to nie jedyna inwestycja polskiej spółki w Kanadzie. Na początku 2012 roku miedziowy gigant KGHM kupił za prawie 9,5 mld zł kanadyjską spółkę Quadra FNX ze złożami w Kanadzie, USA, Chile.

>>> Czytaj więcej: KGHM po przejęciu Quadry stanie się pierwszą polską firmą globalną (ZDJĘCIA)