W pierwszej połowie tego roku na niekonwencjonalne projekty poszukiwawcze wydała prawie 100 mln zł. Koncern zapewnia, że jest gotowy uruchomić dodatkowe środki – do 2,7 mld zł. Te miałyby zostać jednak wykorzystane przede wszystkim na potencjalne przejęcia w sektorze poszukiwawczo-wydobywczym.
Wiesław Prugar zastrzega, że liczba i lokalizacja nowych odwiertów łupkowych zależeć będą od wyników prac poszukiwawczych. A te na razie nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. W czerwcu Orlen zakończył pierwsze szczelinowanie hydrauliczne na odcinku poziomym odwiertu w miejscowości Syczyn (woj. lubelskie). Test produkcyjny nie wykazał jednak oczekiwanych i gwarantujących opłacalne wydobycie przepływów surowca. Koncern teraz przygotowuje się do przeprowadzenia drugiego tego typu zabiegu, również na Lubelszczyźnie. Szczelinowanie zostanie wykonane na odwiercie w miejscowości Berejów na jesieni. Przeprowadzone będzie na głębokości powyżej 2,5 km pod ziemią, w horyzontalnym odcinku otworu o długości 1000 m.
PKN Orlen ma 10 koncesji wydanych przez Ministerstwo Środowiska na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż węglowodorów. W sumie mają powierzchnię ok. 9 tys. km kw. Prace koncentrują się na koncesjach Wierzbica i Lubartów oraz Garwolin. Dotychczas spółka wykonała siedem otworów w poszukiwaniu gazu z łupków – pięć pionowych i dwa horyzontalne. Na ukończeniu są już prace nad kolejnym, ósmym odwiertem. Ten zostanie zrealizowany na koncesji Wierzbica, na granicy miejscowości Dobryniów i Dobryniów Kolonia (gmina Łopiennik Górny, powiat krasnostawski). Głębokość otworu Dobryniów-OU1 zaplanowano na około 4020 m. Wiercenie powinno się zakończyć w ciągu najbliższych dni. Spółka pobierze stamtąd próbki skał i przekaże do analizy.

Koncern poprawia wiarygodność kredytową

Agencja Fitch Ratings podniosła rating kredytowy PKN Orlen do poziomu BBB- z perspektywą stabilną. Tym samym wrócił on do poziomu sprzed czterech lat. Fitch zwraca uwagę na działania spółki zmierzające do utrzymania stabilnej sytuacji finansowej, takie jak zredukowanie i utrzymanie na bezpiecznym poziomie dźwigni finansowej, przemyślaną politykę inwestycyjną oraz udaną sprzedaż udziałów w Polkomtelu. – Odzyskanie ratingu inwestycyjnego było jednym z naszych priorytetów. Dbałość o wskaźniki finansowe jest filarem naszej strategii na najbliższe 5 lat – komentuje Jacek Krawiec, prezes Orlenu.

>>> Czytaj też: Polskie koncerny szukają partnerów do poszukiwania gazu łupkowego