Ekonomiści ankietowani przez agencję ISBnews spodziewali się, że deflacja producentów w ostatnim miesiącu wyniosła 0,6-1,1 proc. r/r, przy średniej na poziomie 0,74 proc. r/r (wobec -0,8 proc. r/r w lipcu).

"Obniżono ceny w przetwórstwie przemysłowym o 0,4 proc., w tym najbardziej w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 1,3 proc.). Spadek cen odnotowano m.in. w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 0,9 proc.), metali (o 0,8 proc.), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, maszyn i urządzeń (po 0,7 proc.), urządzeń elektrycznych, wyrobów z metali (po 0,6 proc.), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych, pozostałego sprzętu transportowego (po 0,4 proc.), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 0,3 proc.), papieru i wyrobów z papieru, mebli (po 0,2 proc.), napojów oraz odzieży (po 0,1 proc.). Ceny produkcji artykułów spożywczych oraz chemikaliów i wyrobów chemicznych ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w poprzednim miesiącu" - głosi komunikat.

"Wzrosły natomiast ceny m.in. w produkcji wyrobów z gumy i z tworzyw sztucznych, wyrobów tekstylnych (po 0,1 proc.), skór i wyrobów skórzanych (o 0,2 proc.), poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (o 1,2 proc.), produkcji wyrobów farmaceutycznych (o 1,3 proc.)" - czytamy także.

GUS podał, że ceny produkcji budowlano-montażowej w sierpniu 2013 r. były o 0,1 proc. niższe niż w poprzednim miesiącu, o 1,2 proc. niższe niż w grudniu ub. roku oraz o 1,9 proc. niższe niż w sierpniu 2012 r.

Reklama