"Wartość zawartych i sfinalizowanych transakcji na rynku inwestycyjnym nieruchomości w Polsce na koniec czerwca 2013 r. wyniosła 1,09 mld euro i była o ok. 16 proc. wyższa, niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Tak jak w latach ubiegłych największy, prawie 50-procentowy, udział w ogólnym wolumenie transakcji przypadł inwestorom niemieckim i amerykańskim. Największą transakcją w pierwszej połowie roku była sprzedaż budynków biurowych New City oraz NC2 przez spółkę ECI za 127 mln euro funduszowi Hines Global REIT" – czytamy w komunikacie.

Ok. 60 proc. ogólnej wartości transakcji przypadło na nieruchomości biurowe. Pierwsze półrocze zamknęło się w tym sektorze wynikiem 660 mln euro i była to najwyższa odnotowana wartość od 2007 r.

>>> Czytaj też: Ceny mieszkań w centrach największych polskich miast

Z raportu wynika, że tak wysoki wolumen był efektem nie tylko silnego popytu na dobre biurowce, ale również wysokiej podaży atrakcyjnych nieruchomości. Na rynku inwestycyjnym nieruchomości handlowych zawarto transakcje o łącznej wartości ok. 247 mln euro, tj. o prawie połowę mniejszej, niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Reklama

"Spadek ten nie był jednak wynikiem osłabienia popytu, ale przedłużających się negocjacji i formalności związanych z podpisywaniem ostatecznych umów sprzedaży. Wartość transakcji w sektorze magazynowym wyniosła ok. 173 mln euro. Większość tej sumy przypadła na sprzedaż 50 proc. udziałów w portfelu parków Prologis na rzecz norweskiego państwowego funduszu majątkowego Norges Bank Investment Management" – podano również.

Polskie podmioty, nabywając nieruchomości o łącznej wartości ok. 192 mln euro, zdobyły rekordowy, ponad 17-procentowy udział w rynku, zostając trzecią co do wielkości grupą kupujących.

"Silniejsza pozycja lokalnych inwestorów powinna pozytywnie wpłynąć na stabilność naszego rynku i generować dodatkowy impuls popytowy wśród jego pozostałych uczestników. Jednak trzeba zaznaczyć, że w pierwszej połowie roku wszyscy inwestorzy byli bardzo aktywni. Kolejne miesiące mogą być równie udane" – powiedział dyrektor Grupy Rynków Kapitałowych z firmy Cushman & Wakefield Wojciech Pisz, cytowany w komunikacie.

Jego zdaniem, świadczy o tym duża liczba umów podpisanych w III kw. br. oraz umów przedwstępnych, o łącznej wartości ok. 1,2 mld euro. Duży popyt oraz wysoka podaż nowych nieruchomości oczekiwana w latach 2014-2015 powinny przyczynić się do wysokiego wolumenu obrotów na polskim rynku inwestycyjnym również w kolejnych latach.

>>> Czytaj też: Jak zainwestować w nieruchomości? Co przynosi największe zyski? [PORADNIK]