Poprawę koniunktury sygnalizuje 15 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 19 proc. (przed miesiącem odpowiednio 14 proc. i 20 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest nieco mniej pesymistycznie niż w sierpniu i w analogicznym miesiącu poprzedniego roku. Diagnozy sprzedaży oraz sytuacji finansowej są bardziej pesymistyczne niż miesiąc wcześniej, przy nieco mniej negatywnych prognozach w tym zakresie" - głosi komunikat.

Dyrektorzy przedsiębiorstw zapowiadają, iż ceny towarów w najbliższych trzech miesiącach mogą nadal rosnąć.

W podziale na branże, pozytywne oceny koniunktury zgłaszają jedynie przedstawiciele branży włókno, odzież obuwie (plus 5 – wzrost o 7 p. proc.), a negatywne – w pozostałych prezentowanych branżach: artykuły gospodarstwa domowego ogółem (minus 11 – wzrost o 3 p. proc.), żywność (minus 7 – wzrost o 3 p. proc.) oraz pojazdy samochodowe (minus 7 – spadek o 1 p. proc.).

Reklama

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w sierpniu na poziomie plus 4 (w lipcu 0).

Poprawę koniunktury sygnalizuje 17 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 15% (przed miesiącem odpowiednio 18 proc. oraz 14 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"We wrześniu ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniany jest nieco mniej pozytywnie niż w sierpniu, choć lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzedniego roku. Sygnalizowany jest wzrost bieżącej i przyszłej sprzedaży, ale mniej znaczący od zgłaszanego przed miesiącem. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest negatywnie, podobnie jak w sierpniu. Prognozy w tym zakresie wskazują na jej niewielkie pogorszenie" - napisano w komunikacie.

Badane przedsiębiorstwa zapowiadają, iż ceny towarów mogą rosnąć nieco szybciej niż przewidywano miesiąc wcześniej.