"Wynikiem wcześniejszych badań spółki oraz przeprowadzonych negocjacji Skarb Państwa i Grupa Azoty SA podpisały dniu dzisiejszym (25 września 2013 r.) warunkową umowę sprzedaży 4.675.000 akcji, stanowiących 85 proc. kapitału zakładowego spółki Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” SA z siedzibą w Grzybowie" - poinformowała spółka w komunikacie.

Warunkiem przejęcia Siarkopolu jest otrzymanie decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyrażającej zgodę na dokonanie koncentracji. W ubiegłym tygodniu Grupa Azoty złożyła wniosek w tej sprawie a Prezes UOKIK ma 60 dni na podjęcie ostatecznej decyzji.

"Cieszymy się, że możemy wzmocnić Grupę Azoty kolejną wartościową Spółką. Jak widać z naszych ostatnich działań dywersyfikacja dostaw surowców strategicznych jest jednym z naszych priorytetowych działań. W ten sposób wydłużając łańcuch wartości o własną bazę surowcową, w tym przypadku siarkę, mamy szansę optymalizować produkcję kaprolaktamu, poliamidów czy nawozów NPK. Siarka wykorzystywana jest również do produkcji kwasu fosforowego, zatem w dalszej perspektywie na bazie własnej siarki możemy rozszerzać naszą działalność" – powiedział Prezes Grupy Azoty, Paweł Jarczewski podpisując umowę.

4 czerwca 2013 Grupa Azoty podpisała ze Skarbem Państwa projekt umowy sprzedaży 85 proc. akcji Siarkopolu.

Reklama

Azoty zamiar nabycia Sarokopolu tłumaczyły koniecznością zabezpieczenia dostaw płynnej siarki. Ta jest bowiem jednym z podstawowych surowców wykorzystywanych w procesach produkcyjnych w Grupie Azoty.

Siarkopol jest jedynym na świecie kopalnianym producentem siarki, gdyż za granicą siarkę uzyskuje się w procesie odsiarczania ropy i gazu. >>> Czytaj więcej