Oznacza to, że podstawowa stopa referencyjna nadal wynosi (od 4 lipca br.) 2,50 proc. Wszyscy analitycy ankietowani przez agencję ISBnews spodziewali się, że RPP utrzyma stopy procentowe na niezmienionych poziomach.

Przeważa wśród nich opinia, że do pierwszej podwyżki dojdzie zapewne we wrześniu-październiku 2014 r., choć niektórzy spodziewają się takiego ruchu już w II kw. 2014 r., a inni z kolei - nawet dopiero w 2015 r.

>>> Czytaj też: Prognozy wzrostu polskiego PKB na 2013 i 2014 rok

Rada opublikowała "Informację po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w dniach 1-2 października 2013 r." o następującej treści:

Reklama

"Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

* stopa referencyjna 2,50 proc. w skali rocznej;

* stopa lombardowa 4,00 proc. w skali rocznej;

* stopa depozytowa 1,00 proc. w skali rocznej;

* stopa redyskonta weksli 2,75 proc. w skali rocznej.

W III kw., pomimo pewnej poprawy, koniunktura w gospodarce światowej pozostała umiarkowana. Poprawa wskaźników aktywności gospodarczej była widoczna w największych gospodarkach rozwiniętych, w tym w Stanach Zjednoczonych i strefie euro. Z kolei w największych gospodarkach wschodzących dynamika aktywności kształtowała się wciąż na niskim – jak na te kraje – poziomie. Umiarkowany wzrost aktywności gospodarczej na świecie sprzyjał utrzymaniu się niskiej inflacji w wielu krajach.

Na rynkach finansowych nastąpiła pewna poprawa nastrojów, do czego częściowo przyczyniło się odsunięcie w czasie rozpoczęcia ograniczania łagodzenia ilościowego przez Rezerwę Federalną. Wzrosły ceny niektórych aktywów finansowych i umocniły się kursy walut rynków wschodzących, w tym kurs złotego.

W Polsce, dane dotyczące produkcji przemysłowej, produkcji budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej w sierpniu wskazują na utrzymywanie się relatywnie niskiego, choć wyższego niż w poprzednim kwartale, wzrostu gospodarczego. Jednocześnie poprawiające się wskaźniki koniunktury sygnalizują możliwość kontynuacji stopniowego ożywienia aktywności w kolejnych kwartałach.

W sierpniu br. obserwowano dalsze wyhamowanie spadku zatrudnienia w przedsiębiorstwach (w ujęciu rocznym) oraz nieznaczne obniżenie stopy bezrobocia (po wyeliminowaniu czynników sezonowych). Bezrobocie kształtuje się jednak nadal na podwyższonym poziomie, co sprzyja utrzymaniu niskiej dynamiki wynagrodzeń.

Przyrost akcji kredytowej dla sektora prywatnego pozostaje ograniczony. W sierpniu roczna dynamika kredytów dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych kształtowała się wciąż na niskim poziomie. Widoczne jest jednak pewne ożywienie w segmencie kredytów konsumpcyjnych.

Inflacja CPI w sierpniu utrzymała się na poziomie 1,1 proc. r/r, pozostając wyraźnie poniżej celu inflacyjnego NBP (2,5 proc.). Towarzyszyło temu nieznaczne obniżenie większości miar inflacji bazowej, natomiast inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii nie zmieniła się. Jednocześnie nadal obniżały się ceny produkcji sprzedanej przemysłu.

Kształtowanie się wskaźników inflacji potwierdza utrzymywanie się niskiej presji popytowej i kosztowej w gospodarce. Towarzyszy temu niski poziom oczekiwań inflacyjnych, mimo ich pewnego wzrostu we wrześniu.

W ocenie Rady, w najbliższych kwartałach prawdopodobna jest kontynuacja stopniowej poprawy koniunktury, jednak presja inflacyjna pozostanie ograniczona.

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Biorąc pod uwagę niską presję inflacyjną i umiarkowaną skalę oczekiwanego ożywienia Rada ocenia, że stopy procentowe NBP powinny zostać utrzymane na niezmienionym poziomie przynajmniej do końca br., co będzie wspierać powrót inflacji do celu w średnim okresie".

>>> Czytaj też: Belka: stopy mogą pozostać bez zmian do połowy 2014 r.

"Na taką decyzję wskazywał stabilny względem poprzedniego miesiąca odczyt inflacji w sierpniu, jak również nieco słabsze wyniki sierpniowej produkcji przemysłowej czy sprzedaży detalicznej. Nie bez znaczenia jest również odroczenie w czasie decyzji amerykańskich władz monetarnych o redukcji skali skupu aktywów. Decyzja Rady wpisuje się też we wcześniejsze deklaracje o utrzymaniu stabilnego poziomu stóp procentowych do końca roku. W obliczu wyraźnych symptomów poprawy koniunktury w Polsce, w szczególności w przetwórstwie przemysłowym, sygnalizowanych przez ponownie rosnący we wrześniu indeks PMI, w nowym roku należy oczekiwać rozpoczęcia dyskusji o konieczności podwyżek stóp procentowych" - komentuje dzisiejszą decyzję RPP Dariusz Winek, główny ekonomista BGŻOptima i BGŻ.

Analitycy BGŻ szacują, że we wrześniu i najprawdopodobniej w październiku będziemy mieli do czynienia z dalszą stabilizacją odczytów rocznego wskaźnika wzrostu cen. "W listopadzie i grudniu może dojść do stopniowej zwyżki indeksu, ale na koniec roku inflacja nie powinna przekroczyć 1,5 proc. Wyraźne przyspieszenie oczekiwane jest w pierwszej połowie przyszłego roku, na skutek wzrostu akcyzy oraz statystycznych efektów niskiej baz" - dodaje Winek.